V Moskvě zadrželi přes 100 protivládních demonstrantů. Navalnyj zůstává v rukách policie

Zadržení známého opozičníka a blízkého spolupracovníka zavražděného Borise Němcova Ilji Jašina během pondělního protestu v Moskvě. | Zdroj: Reuters

Ruského opozičníka Alexeje Navalného, který na pondělí zorganizoval celostátní protivládní protesty, zadržela před jeho domem policie. Na Twitteru to uvedla Navalného manželka. V centru Moskvy policisté s obušky zadrželi přes sto demonstrantů, píše z místa agentura Reuters. Bezpečnostní složky zasáhly také proti demonstracím v dalších ruských městech včetně Petrohradu či Vladivostoku.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Ahoj. Tady Julija Navalná. Alexeje zadrželi před domem. Prosí, abych vzkázala, že se plány nemění: Tverská (ulice)," uvedla prostřednictvím opozičníkova twitterového účtu Navalného manželka Julija. Navalného se policie zmocnila, když se pokoušel odejít z domova. Svědkové Reuters popisují, že z místa pak rychle vyrazilo policejní auto, které za několik minut následoval minibus s asi desítkou policistů.

Navalného mluvčí Kira Jarmyšová oznámila, že sídlo Navalného Protikorupčního fondu (FBK) bylo odstřiženo od elektřiny, a potvrdila slova Julije Navalné o jeho zadržení. Také ona vyzvala ruskou veřejnost, aby se vydala na Tverskou ulici. "Víte, co dělat. Potřebujeme odpovědi," napsala.  

Desítky zadržených

V centru Moskvy však proti kritikům vlády zasáhly jednotky pořádkové policie. Podle reportérů agentury Reuters z místa skončilo v rukách policistů nejméně sto demonstrantů. Některé lidi policie zadržela, už když vystupovali ze stanice metra.

Mezi zadrženými je také Ilja Jašin, opoziční politik a blízký spolupracovník zavražděného kritika Putinova režimu Borise Němcova.

Na Puškinově náměstí, které leží v centru Moskvy nedaleko Kremlu, se podle Reuters sešla asi tisícovka protestujících. Demonstranti pak chtěli vyrazit směrem právě ke Kremlu, ale jejich postup zablokovaly policejní bariéry, instalované kvůli festivalu historických kostýmů na Tverské. 

Celkem v centru hlavního města protestovalo několik tisíc převážně mladých lidí, píše Reuters. "Rusko bude svobodné", "Rusko bez Putina", skandovali. Na transparentech demonstrantů stála hesla jako "Korupce nám krade budoucnost".

"Chci protestovat proti korupci a proti faktu, že s ní úřady nebojují," řekl reportérovi agentury osmnáctiletý Alexandr s ruskou vlajkou v ruce. "Nebojím se, že mě zadrží," přizvukuje mu stejně starý Dima. Přišel čas, aby ruský premiér Dmitrij Medveděv vrátil majetek, který nabyl nepoctivou cestou, myslí si Dima.

Desítky protestujících zadržely bezpečnostní složky také v centru druhého největšího města Petrohradu. Policie se rovněž zmocnila nafukovací žluté kachničky, která se už od březnových protestů stala symbolem korupce a podezřelých majetkových poměrů premiéra Medveděva. Ty v březnu detailně rozebral právě Navalného Protikorupční fond v online zveřejněném filmu, který dosud zhlédlo na 22 milionů lidí.

Potřebujeme odpovědi

Protivládní demonstrace byly na pondělí ohlášeny v desítkách měst napříč celým Ruskem. Podobně jako masové protesty na konci letošního března byly svolány ve jménu boje proti korupci a na popud ruské opozice v čele Navalným.

Akce s názvem "Potřebujeme odpovědi" poukazuje na korupci ve státní správě a ve vyšších patrech politiky. Hlavní demonstrace se měla konat v Moskvě, a to právě na centrální Tverské ulici, kde tamní radnice slaví svátek Den Ruska (12. června).

ROZHOVOR S OPOZIČNÍKEM KARA-MURZOU: Dvakrát přežil smrtící jed. 'Utéct z Ruska? Takovou radost Kremlu neudělám,' říká známý Putinův kritik

Číst článek

Místo konání ohlášeného "pokojného protestu" změnil Navalnyj na poslední chvíli. Na Twitteru tento krok zdůvodnil tím, že Kreml údajně zastrašil dodavatele ozvučení a scény pro původně smluvený prospekt. Navalného akci přitom moskevská radnice, na rozdíl od předešlých akcí, povolila.

Přesunem na Tverskou ulici však protestující "otevřeně porušují zákon", varovala už s předstihem moskevská prokuratura s tím, že policie je "proti provokacím" připravená zasáhnout.

Protivládní demonstranti už vyšli do ulic v řadě měst na východě země. Někde, například v Južno-Sachalinsku či Chabarovsku, se protesty obešly bez incidentů, jinde však bezpečnostní složky zasáhly - například v Blagověščensku, Kazani, Novosibirsku či Vladivostoku, kde policejní těžkooděnci zadrželi desítku demonstrantů.

 Co bude s Navalným?

Dostupné zprávy zatím nenasvědčují tomu, že by Alexeje Navalného propustili. Mluvčí ruské policie uvedla, že Navalného obvinili z porušení zákona o pořádání veřejných shromáždění a z neuposlechnutí policejní výzvy. Dodala, že jeho případ půjde před soud, který rozhodne o dalším Navalného osudu.

Masové protivládní protesty na konci března vynesly Alexeji Navalnému pokutu a patnáct dní za mřížemi. Krátce poté se na ulici stal obětí napadení, kdy mu do obličeje chrstli zelenou dezinfekční tekutinu, takzvanou zeljonku. Látka mu tehdy vážně poškodila zrak.

Navalnyj se ovšem netají tím, že v boji proti vládnímu režimu hodlá pokračovat – a ani svou touhou stát se prezidentem Ruské federace. „Chci změny. Chci žít v moderním demokratickém státě a chci, aby se naše daně proměňovaly v silnice, školy a nemocnice, ne v jachty, paláce a vinice," napsal minulý týden na svém blogu.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme