Vládní krize Řecku nehrozí, současná Tsiprasova vláda těsně získala důvěru parlamentu

Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase ve středu těsně získala důvěru parlamentu. Zažehnala tím vládní krizi způsobenou víkendovým odchodem menšího koaličního partnera, který nesouhlasil s dohodou o názvu sousední Makedonie. Tsiprase podpořilo 151 poslanců ze 300, což mu otevírá cestu k parlamentnímu schválení makedonské dohody, uvedla agentura Reuters.

Athény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras | Zdroj: Reuters

Tsipras požádal parlament o důvěru poté, co vládní koalici opustila pravicová strana Nezávislí Řekové (ANEL), jejíž šéf a ministr obrany Panos Kammenos rezignoval kvůli nesouhlasu s dohodou o názvu Makedonie. Premiér chtěl hlasováním znovu získat legitimitu pro svůj kabinet – v případě neúspěchu by zemi hrozily předčasné volby.

Řecký ministr obrany rezignoval kvůli dohodě s Makedonií. Tsipras chce hlasování o důvěře vládě

Číst článek

Vládu Tsiprasovy levicové strany SYRIZA disponující 145 křesly se před hlasováním rozhodlo podpořit pět rebelujících poslanců strany ANEL a klíčový 151. hlas přislíbil dodat zástupce opoziční proevropské strany Potami Spyros Danellis.

Řecký premiér loni podepsal dohodu se Skopje, která řeší dlouho trvající spor o název Makedonie. Klíčovým prvkem kompromisu bylo, že sousední země přijme název Severní Makedonie.

Řečtí konzervativci, k nimž patří i Kammenos, s tím ale nesouhlasí, protože podle nich by země neměla ve svém názvu jméno Makedonie používat vůbec. Jsou přesvědčeni, že toto označení historicky náleží severořecké provincii a jeho používání cizím státem ohrožuje suverenitu Řecka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme