Alianční jednání o ochraně Turecka stále bez dohody

Severoatlantická aliance se zatím stále nedohodla na podpoře Turecku v případě napadení Iráku. Neúspěšné byly i obě středeční schůzky velvyslanců v Bruselu. Konzultace mezi členskými státy aliance o válce v Iráku budou pokračovat ve čtvrtek odpoledne. Krize v alianci stále trvá a jak oznámily Spojené státy, pokud se ji nepodaří urychleně vyřešit, USA se přestanou na její solidaritu spoléhat. Česká vláda ujistila, že Česko v případě potřeby Turecko podpoří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Robertson

George Robertson | Zdroj: ČTK

Krach večerního jednání neodvrátil ani kompromisní návrh, který trojici rebelů, tedy Německu, Francii a Belgii, předložil generální tajemník NATO George Robertson. Kompromis by umožnil zahájit posilování obrany Turecka, z původního seznamu by ale byla vyřazena opatření na ochranu amerických sil v Evropě a vystřídání amerických jednotek na Balkáně, aby se mohly přesunout do Iráku.

Návrh tak počítá už jen se třemi obrannými opatřeními na ochranu tureckého území. Jde o poskytnutí obranných raketových systémů Patriot, systémů včasné výstrahy a protichemických a protibiologických zbraní.

Washington je značně nervózní z toho, že tyto tři země už několik dní plánování obrany Turecka blokují s odkazem na pokračující zbrojní inspekce OSN v Iráku. USA totiž chtějí začít rozmisťovat své vojáky v Turecku, aby mohly v případě války otevřít na jeho severu druhou frontu. Ankara však před tím žádá záruky pro svojí bezpečnost, což měla zajistit Aliance.

Rozhněvaní poslanci amerického Kongresu ostře napadali Francii a další dva evropské spojence za to, že prozatím zablokovali vojenské plánování NATO ohledně Turecka. Podle některých republikánských senátorů se Francie zaměřila na promyšlenou strategii usilující o oslabení NATO a posílení své role v Evropské unii.

Francie je nadále odhodlána představit na pátečním klíčovém zasedání Rady bezpečnosti plán na odvrácení války v Iráku, a to navzdory tomu, že se jí zatím nepodařilo získat podporu více evropských zemí. Prezident Chirac znovu potvrdil, že Francie považuje alternativu se zvýšením počtu inspektorů jako jediný krok, který je v souvislosti s iráckou krizí možné učinit. Chirac zdůraznil, že Francie nechce stát proti Spojeným státům, uvažuje pouze o vojenském útoku jako o poslední možné variantě.

Francouzský politolog Jacques Bertrand řekl, že Francie nemá problém s cíly americké politiky, ale se způsobem, jakým se snaží Washington své záměry realizovat.

V Paříží se v sobotu očekává zřejmě největší protiválečná demonstrace za poslední léta a proti válce budou demonstrovat i v dalších francouzských městech. Odhaduje se, že do ulic by mělo vyjít přes milión lidí.

Ve středu v podvečer ujistila česká vláda, že Praha v případě potřeby podpoří Ankaru. Premiér Vladimír Špidla zdůraznil, že Turecko má nárok na solidaritu a český velvyslanec při NATO Karel Kovanda tak bude postupovat. Špidla nevyloučil ani působení našich chemiků v Turecku.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme