Alianční jednání o ochraně Turecka stále bez dohody

Severoatlantická aliance se zatím stále nedohodla na podpoře Turecku v případě napadení Iráku. Neúspěšné byly i obě středeční schůzky velvyslanců v Bruselu. Konzultace mezi členskými státy aliance o válce v Iráku budou pokračovat ve čtvrtek odpoledne. Krize v alianci stále trvá a jak oznámily Spojené státy, pokud se ji nepodaří urychleně vyřešit, USA se přestanou na její solidaritu spoléhat. Česká vláda ujistila, že Česko v případě potřeby Turecko podpoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Robertson | Zdroj: ČTK

Krach večerního jednání neodvrátil ani kompromisní návrh, který trojici rebelů, tedy Německu, Francii a Belgii, předložil generální tajemník NATO George Robertson. Kompromis by umožnil zahájit posilování obrany Turecka, z původního seznamu by ale byla vyřazena opatření na ochranu amerických sil v Evropě a vystřídání amerických jednotek na Balkáně, aby se mohly přesunout do Iráku.

Návrh tak počítá už jen se třemi obrannými opatřeními na ochranu tureckého území. Jde o poskytnutí obranných raketových systémů Patriot, systémů včasné výstrahy a protichemických a protibiologických zbraní.

Washington je značně nervózní z toho, že tyto tři země už několik dní plánování obrany Turecka blokují s odkazem na pokračující zbrojní inspekce OSN v Iráku. USA totiž chtějí začít rozmisťovat své vojáky v Turecku, aby mohly v případě války otevřít na jeho severu druhou frontu. Ankara však před tím žádá záruky pro svojí bezpečnost, což měla zajistit Aliance.

Rozhněvaní poslanci amerického Kongresu ostře napadali Francii a další dva evropské spojence za to, že prozatím zablokovali vojenské plánování NATO ohledně Turecka. Podle některých republikánských senátorů se Francie zaměřila na promyšlenou strategii usilující o oslabení NATO a posílení své role v Evropské unii.

Francie je nadále odhodlána představit na pátečním klíčovém zasedání Rady bezpečnosti plán na odvrácení války v Iráku, a to navzdory tomu, že se jí zatím nepodařilo získat podporu více evropských zemí. Prezident Chirac znovu potvrdil, že Francie považuje alternativu se zvýšením počtu inspektorů jako jediný krok, který je v souvislosti s iráckou krizí možné učinit. Chirac zdůraznil, že Francie nechce stát proti Spojeným státům, uvažuje pouze o vojenském útoku jako o poslední možné variantě.

Francouzský politolog Jacques Bertrand řekl, že Francie nemá problém s cíly americké politiky, ale se způsobem, jakým se snaží Washington své záměry realizovat.

V Paříží se v sobotu očekává zřejmě největší protiválečná demonstrace za poslední léta a proti válce budou demonstrovat i v dalších francouzských městech. Odhaduje se, že do ulic by mělo vyjít přes milión lidí.

Ve středu v podvečer ujistila česká vláda, že Praha v případě potřeby podpoří Ankaru. Premiér Vladimír Špidla zdůraznil, že Turecko má nárok na solidaritu a český velvyslanec při NATO Karel Kovanda tak bude postupovat. Špidla nevyloučil ani působení našich chemiků v Turecku.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme