Alímu a jeho rodině vzala válka vše

Mezi Izraelem a militantním šíitským hnutím Hizballáh zavládlo křehké příměří. Na obou stranách ale zůstaly nenahraditelné ztráty. Konflikt, který začal únosem dvou izraelských vojáků, se vyhrotil ve více než měsíc trvající ozbrojený konflikt. Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev vám z libanonského Bejrútu přiblíží jeden životní příběh.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bejrút proměnil konflikt v trosky

Bejrút proměnil konflikt v trosky | Zdroj: ČTK

Šíitský muslim Alí Hamza Šahrour přišel o veškerý majetek, střechu nad hlavou. Do té doby žil poměrně spokojeným životem v bejrútské čtvrti Hárat Hrík. Postavou vysoký štíhlý muž ve středním věku popisuje, co se stalo na začátku války.

"Přišli mladí lidé z Hizballáhu a říkali, že musíme odejít, protože Izraelci budou budovu určitě ostřelovat. Náš byt a dům, ve kterém jsme ho měli, byl jen 700 metrů od bezpečnostního prostoru Hizballáhu, ve kterém bylo sídlo vedení. Bylo to ale večer, nebyli jsme schopni odejít na noc někam pryč."

"V půl dvanácté v noci přišli znovu a donutili nás, abychom odešli z bytu a z celé oblasti. Nuceně evakuovali celou budovu. Všechno jsme tam nechali, šli jsme jen tak, jak jsme byli - já v krátkých kalhotách, pantoflích a v tričku. Takhle nalehko jsme odešli," říká Alí Hamza Šahrour.

"Po půl hodině nám přátelé - mladí kluci - řekli, že náš barák dostal zásah a budova se zřítila. Z dvanácti poschodí se stala čtyři," Alí vyprávěl a celý se chvěl, jeho pětičlenná rodina, která je malým počtem členů výjimkou, už nemá nic.

Zeptal jsem se, jestli byt měli pojištěný. "Ne, u nás se pojištění bytů nedělá, máme dekret o vlastnictví bytu, protože jsme ho řádně koupili. Ale co teď bude, to nevím, zatím jsem u jedné rodiny, která se nabídla, že nás ubytuje."

Alí příliš na výběr nemá. Pokud nebude válka a sežene práci, budou si moci pronajmout menší byt a žádat stát o pomoc. Ale jen v jeho čtvrti přišlo o byt na sedm tisíc rodin. Další desetitisíce Libanonců naleznou ruiny svých domů na jihu země. Uprchlíků je přes milion.

Bude mít Libanon na to, aby svým lidem pomohl postavit se znovu na nohy? A neztroskotá křehké příměří? Otázky, na které zatím neumí odpovědět ani Alí Hamza Šahrour, ani nikdo jiný.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme