‚Vyzýval lidi k nepokojům.‘ Běloruský soud poslal na 6 let do vězení bubeníka z protestů proti Lukašenkovi

Soud v Minsku odsoudil k šesti letům vězení bubeníka, který spolu s kolegy hrával na loňských demonstracích proti znovuzvolení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na nevládní organizaci na ochranu lidských práv Vjasna 96. Organizace označila bubeníka za politického vězně.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aljakseje Sančuka policisté zatkli spolu s dalšími bubeníky ze skupiny „Žádáme, rozejděte se!“ loni v listopadu.

‚Všichni se začali dusit.‘ Vězni v Bělorusku stále čelí šikaně i násilí, lidé jsou zatýkáni téměř za cokoliv

Číst článek

Zatímco ostatní vyvázli s trestem v podobě 15 dnů za mřížemi kvůli účasti na nepovolené demonstraci, třicetiletý Sančuk byl odsouzen k šesti letům vězení za „přípravu akcí vážně porušujících veřejný pořádek“ a za vyzývání lidí k účasti na „masových nepokojích“.

Sančuk, který je ženatý a má malou dceru, byl po zatčení zbit policií a donucen k přiznání, které odvysílala státní televize, dodala AFP.

Masové demonstrace vypukly v Bělorusku po prezidentských volbách z loňského srpna, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Lukašenka. Ten zemi vládne tvrdou rukou od roku 1994.

Opozice pokládá výsledek voleb za zfalšovaný, Lukašenko podvody popírá. Během často brutálního potlačování protestů pořádkové síly zadržely více než 34 000 lidí. Ochránci lidských práv hovořili o hromadném zatýkání, zastrašování a mučení protestujících. Několik demonstrantů policisté zabili. Protesty, kterých se zpočátku účastnily statisíce lidí, postupně zeslábly. Lukašenko se u moci udržel i díky podpoře Ruska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme