Nehodu vrtulníku na Aljašce nahlásila firma až po dvou hodinách. Důvody vyšetřovatelé zatím neznají

Dvě hodiny uběhly mezi okamžikem, kdy helikoptéra s Petrem Kellnerem a dalšími pěti lidmi na palubě přestala v sobotu na Aljašce vysílat satelitní trasovací signál, a upozorněním záchranářů na nezvěstný stroj. Vyšetřovatelé z amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) se nyní soustředí na to, proč se tak stalo a zda nehodu původně přežil kromě snowboardisty Davida Horvátha i někdo další, napsal aljašský list Anchorage Daily News.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie ze záchranné operace, které poskytla veřejnosti aljašská policie | Zdroj: Alaska Department of Public Safety

Při sobotním neštěstí zemřelo pět z šesti lidí na palubě vrtulníku. Mezi zemřelými je kromě nejbohatšího Čecha Petra Kellnera i další muž z Čech, padesátiletý Benjamin Larochaix, 52letý Gregory Harms z Colorada a dva muži z Aljašky – 38letý Sean McManamy a 33letý pilot Zachary Russell.

Horváth, který přežil pád vrtulníku, zůstává ve vážném stavu. ‚Komunikuje,‘ sdělila nemocnice

Číst článek

Havarovanou helikoptéru provozovala společnost Soloy Helicopters. Podle předběžných zjištění NTSB v ní však nikdo původně netušil, že by přerušení v příjmu trasovacího signálu mohlo poukazovat na nějaký problém. Vrtulník vyslal poslední signál v sobotu kolem 18.35 místního času (v neděli 4.35 SELČ), společnost však záchranáře upozornila na problém až o dvě hodiny později.

To však podle šéfa aljašské pobočky NTSB Clinta Johnsona nutně neznamená, že někdo pochybil. Na takové závěry je podle něj zatím příliš brzy, protože vyšetřovatelé dosud neměli možnost prozkoumat záznamové zařízení z havarovaného stroje.

Vrak helikoptéry nyní stále leží v horách na místě, kde havarovala. Těžko přístupný terén a špatné počasí záchranářům komplikují snahy o jeho vyzvednutí. Federální úřad pro letectví (FAA) ve středu v okolí pádu vrtulníku znovu dočasně omezil letecký prostor, dokud se stroj nepodaří převézt. Místní činitelé doufají, že by se tak mohlo stát do konce tohoto týdne.

Dvouhodinová prodleva

Helikoptéra nabrala Kellnera a jeho společníky ve 14.30 místního času (v neděli 0.30 SELČ) v okolí jezera Wasilla, v jehož blízkosti sídlí i společnost Soloy Helicopters. Proč pasažéři nasedali tam, a ne u luxusní horské chaty Tordillo Mountain Lodge, kde byli ubytováni, zatím není jasné.

Poslední signál stroj vyslal v 18.35 místního času, firma Soloy však nesrovnalost nahlásila záchranářům až asi ve 20.30. Johnson z NTSB přitom z rozhovorů s manažery firmy usoudil, že o výpadku v příjmu signálu nikdo ze Soloy původně nevěděl. „Co vím, je, že když si toho všimli, měla už (helikoptéra) zpoždění,“ řekl.

Nehoda vrtulníku na Aljašce hodinu po hodině: co zatím víme o okolnostech Kellnerovy smrti?

Číst článek

Odmítl přitom spekulovat o tom, zda bezprostředně po pádu stroje mohl zůstat na živu ještě někdo jiný než Horváth. Potvrdil však, že se touto otázkou vyšetřovatelé budou zabývat. „Dokud si nepromluvíme s přeživším a s koronerem, tak nevíme,“ poznamenal.

David Horváth je podle mluvčího aljašské nemocnice Providence Alaska Medical Care Mikala Canfielda ve vážném stavu. „Mohu potvrdit, že pacient David Horváth leží v naší nemocnici v Anchorage a nadále zůstává ve vážném stavu. Vím, že nechce poskytovat rozhovory, a na základě toho usuzuji, že komunikuje a je při vědomí,“ uvedl v úterý večer mluvčí nemocnice serveru iROZHLAS.cz.

Mluvčí nemocnice Providence Alaska Medical Center v aljašské metropoli Anchorage, kde Horváth leží, ve středu potvrdil, že je pacient stále ve vážném stavu. Neměl však informace o tom, zda již byl schopen mluvit s vyšetřovateli.

Tým záchranářů se dostal na místo nehody až po asi šesti hodinách od doby, kdy helikoptéra přestala vysílat signál. „Pátrali jsme na základě dvou upozornění. O zpožděné helikoptéře a o zahlédnutých troskách v horách. Těla jsme tam museli nechat do nedělního rána,“ řekl v rozhovoru se serverem iROZHLAS.cz důstojník aljašské policie Austin McDaniel.

Podle příslušníka aljašské národní gardy Keenana Zerkela nalezli Horvátha naživu ještě v kabině stroje, kde byla rovněž těla čtyř dalších pasažérů. Ostatky pilota podle něj ležely mimo helikoptéru. Úřady však neuvedly, zda při havárii z vrtulníku vypadl, nebo zda ze stroje ještě zvládl po nehodě vylézt sám.

Vyšetřování incidentu nadále pokračuje. NTSB na svých webových stránkách varuje, že jednoznačné určení příčiny letecké havárie může trvat i 12 až 18 měsíců.

PONDĚLNÍ VYJÁDŘENÍ ALJAŠSKÝCH ÚŘADŮ

Aljašská národní garda a dobrovolníci z Aljašské horské záchranné skupiny v sobotu vyprostili oběti pádu helikoptéry nedaleko ledovce Knik. Zemřelí byli identifikovaní jako 52letý občan z Colorada Gregory Harms, 56letý Čech Petr Kellner, 50letý Čech Benjamin Larochaix, 38letý Sean McManamy z Aljašky a 33letý pilot Zachary Russell, taktéž z Aljašky.

Havárii přežil jeden pasažér, který zůstává s vážnými zraněními ve stabilním stavu v nemocnici v Anchorage. Helikoptéru Airbus AS350B3 vlastnila společnost Spoloy Helicopters. Skupina byla na místě pravděpodobně za účelem tzv. helliskiingu, kdy lyžaře na vrcholcích hor vysadí helikoptéra. Příčina havárie se vyšetřuje. Oběti byly převezeny k Aljašskému státnímu soudnímu lékaři. Dočasná letecká omezení nad oblastí byla již uvolněna.

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme