Alkohol s metanolem zabíjel i v jiných zemích, smutný primát drží Indie

Problémy s metanolem v minulosti zaznamenaly i další země. Toxickou látku našli kontroloři například v Bulharsku. Rostoucí počet případů otravy metylalkoholem proto přiměl vládu v Sofii, aby přijala přísná opatření. Výrobcům nekvalitního a zdraví škodlivého alkoholu pak hrozí i vysoké pokuty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

láhve s alkoholem

láhve s alkoholem | Foto: Photo.net

Bulharsko je země, kde pití tradiční rakije patří k národní kultuře. Ovocná pálenka spolu se šopským salátem vždy bývala i symbolem pohostinnosti obyvatel této balkánské země a malé domácí palírny najdete prakticky v každé obci.

Poptávky po alkoholu ale, stejně jako v jiných zemích, využily i organizované zločinecké skupiny a ilegální výrobci. Zejména ve stáncích a menších obchodech se proto začaly objevovat lahve s pančovaným alkoholem a rostl i počet otrávených konzumentů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše o případech výskytu metanolu ve světě, především v Bulharsku

Velkou pozornost vyvolal případ 34leté ženy z Razgradu, která v roce 2007 upadla po požití alkoholu obsahujícího metanol do komatu.

Negativní zkušenosti však má i mladý Čech, který navštívil bulharské hlavní město Sofii.

„V centru obchodu jsem si zašel do obchodu, kde jsem si koupil originál vodku. Namíchal jsem si vodku s džusem. Klasického malého panáka. Pak jsem šel spát a asi ve tři hodiny ráno jsem se probudil se strašnými bolestmi břicha a zvracením. Ráno jsem špatně viděl, měl jsem vše rozmazané. Trvalo to asi čtyři hodiny a pak to odeznělo,“ vzpomíná s tím, že láhev měla originální etiketu a neporušený kolek.

I to si však ilegální výrobci dokážou opatřit. A nejen v Bulharsku. Vláda v Sofii proto vloni v prosinci schválila opatření umožňující udělit výrobcům pančovaného alkoholu i vysoké pokuty dosahující v přepočtu až téměř 400 tisíc korun.

Policie je na stopě dodavateli pančovaného alkoholu. V cele už jsou dva prodejci

Číst článek

S levným alkoholem obsahujícím metanol ovšem mají problémy i v dalších zemích, například v Turecku, kde na následky otravy umírají i zahraniční turisté, zejména z Ruska a v roce 2009 po požití toxické vodky zemřeli i tři němečtí studenti.

Smutný rekord však v této souvislosti drží Indie. Vloni zasáhl skandál indický stát Západní Bengálsko, kde na otravu zemřelo více než 140 lidí.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme