Alpská lyžařská centra hlásí výborné podmínky, místy ale hrozí laviny

Zatímco počasí lyžování na horách v Česku moc nepřeje a sníh na sjezdovkách je převážně jen tam, kde se zasněžuje, v Alpách je to jiné. I proto řada milovníků zimních sportů v závěru tohoto týdne možná zamíří za hranice, především do Rakouska a také do Itálie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžování na Hochfichtu

Lyžování na Hochfichtu | Foto: Pavla Kuchtová | Zdroj: Český rozhlas

Přírodního a místy i technického sněhu je v rakouských Alpách dostatek. Ve známých lyžařských střediscích v Tyrolsku, jako například v Kitzbühlu mají lyžaři i snowboardisté k dispozici 110 centimetrů sněhu ve vysokých oblastech a půl metru v údolí. O něco méně sněhu hlásí St Johann.

V západní oblasti rakouských Alp je na horách až 160 centimetrů sněhu, v údolích 80 centimetrů prašanu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lyžařské podmínky v Alpách přiblížily spolupracovnice ČRo v Rakousku a Itálii Marie Woodhamsová a Vědunka Lunardi

Řidiči jedoucí do rakouských Alp by v žádném případě neměli zapomenout na povinnou zimní výbavu, kam patří i sněhové řetězy. Ty musí mít evropskou certifikaci.

V Italských Alpách lyžařská sezona letos začala dokonce o týden dříve než obvykle. Sjezdovky i lanovky fungují naplno. Cena skipassu na jeden den se pohybuje kolem 40 až 50 eur.

Například síť sjezdovek na Adamellu v Dolomitech stojí 38 eur, Superskirama anebo Cervinia ve Val de Aostě, stojí kolem 45 eur. Je potřeba pozorně sledovat eventuální nabídky slevy pro rodiny, pro děti i třeba seniory a podobně.

Kvalita sněhu je zatím dobrá. V Italských Alpách je ale nutné sledovat vývoj lavinového nebezpečí. Občasné oblevy nebo dlouhotrvající slunečné počasí, které meteorologové předpovídají na příští týden, zvyšují lavinové riziko.

Už dnes je lavinové riziko v nejsevernější části alpského oblouku na třetím stupni z pěti, ale před týdnem ve východní části vystoupilo dokonce na nejvyšší, pátý stupeň. Zítra bude podle předpovědí platit třetí stupeň i v jihovýchodní části Alp. Situace se neustále mění. Je důležité se informovat na místě a hlavně lyžovat jen na sjezdovkách, na vytýčených trasách.

Letos se v italských Alpách investovalo hodně jak do nových výtahů, lanovek a sjezdovek, tak i do umělého zasněžování. Například v Bardonecchia v Piemontu otevřeli nové sjezdovky, ale ponechali stejnou cenu skipassů jako loni, v Madonna di Campiglio mají novou lanovku a novou sjezdovku pro ty nejzkušenější lyžaře.

Situace se zlepšila také například v Cervinii v západní části Alp, kde loni měli problémy s nedostatkem sněhu. Letos tam také otevřeli dvě nové sjezdovky.

Vědunka Lunardi, Marie Woodhamsová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme