Alpská lyžařská centra hlásí výborné podmínky, místy ale hrozí laviny

Zatímco počasí lyžování na horách v Česku moc nepřeje a sníh na sjezdovkách je převážně jen tam, kde se zasněžuje, v Alpách je to jiné. I proto řada milovníků zimních sportů v závěru tohoto týdne možná zamíří za hranice, především do Rakouska a také do Itálie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžování na Hochfichtu | Foto: Pavla Kuchtová

Přírodního a místy i technického sněhu je v rakouských Alpách dostatek. Ve známých lyžařských střediscích v Tyrolsku, jako například v Kitzbühlu mají lyžaři i snowboardisté k dispozici 110 centimetrů sněhu ve vysokých oblastech a půl metru v údolí. O něco méně sněhu hlásí St Johann.

V západní oblasti rakouských Alp je na horách až 160 centimetrů sněhu, v údolích 80 centimetrů prašanu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lyžařské podmínky v Alpách přiblížily spolupracovnice ČRo v Rakousku a Itálii Marie Woodhamsová a Vědunka Lunardi

Řidiči jedoucí do rakouských Alp by v žádném případě neměli zapomenout na povinnou zimní výbavu, kam patří i sněhové řetězy. Ty musí mít evropskou certifikaci.

V Italských Alpách lyžařská sezona letos začala dokonce o týden dříve než obvykle. Sjezdovky i lanovky fungují naplno. Cena skipassu na jeden den se pohybuje kolem 40 až 50 eur.

Například síť sjezdovek na Adamellu v Dolomitech stojí 38 eur, Superskirama anebo Cervinia ve Val de Aostě, stojí kolem 45 eur. Je potřeba pozorně sledovat eventuální nabídky slevy pro rodiny, pro děti i třeba seniory a podobně.

Kvalita sněhu je zatím dobrá. V Italských Alpách je ale nutné sledovat vývoj lavinového nebezpečí. Občasné oblevy nebo dlouhotrvající slunečné počasí, které meteorologové předpovídají na příští týden, zvyšují lavinové riziko.

Už dnes je lavinové riziko v nejsevernější části alpského oblouku na třetím stupni z pěti, ale před týdnem ve východní části vystoupilo dokonce na nejvyšší, pátý stupeň. Zítra bude podle předpovědí platit třetí stupeň i v jihovýchodní části Alp. Situace se neustále mění. Je důležité se informovat na místě a hlavně lyžovat jen na sjezdovkách, na vytýčených trasách.

Letos se v italských Alpách investovalo hodně jak do nových výtahů, lanovek a sjezdovek, tak i do umělého zasněžování. Například v Bardonecchia v Piemontu otevřeli nové sjezdovky, ale ponechali stejnou cenu skipassů jako loni, v Madonna di Campiglio mají novou lanovku a novou sjezdovku pro ty nejzkušenější lyžaře.

Situace se zlepšila také například v Cervinii v západní části Alp, kde loni měli problémy s nedostatkem sněhu. Letos tam také otevřeli dvě nové sjezdovky.

Vědunka Lunardi, Marie Woodhamsová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme