Alpy a Tatry hrozí lavinami

Na Slovensku, v Rakousku a také v Rumunsku hrozí laviny. Ve všech slovebských pohořích platí zvýšený stupeň lavinového nebezpečí. Sesuvy sněhu si už na Slovensku také vyžádaly další život. V Rakousku vládne akutní nebezpečí sesuvu lavin. K případnému zásahu jsou v pohotovosti také vojenské helikoptéry. Sněhové laviny zablokovaly hlavní silniční tahy v župě Maramureš na severozápadě Rumunska, připravily vesnice o dodávky elektřiny, uvěznily desítky turistů a zanechaly ulice správního střediska této oblasti pod vodou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžařský vlek | Foto: Jan Rosenauer

Slovensko ohrožují laviny. Ve všech tamních pohořích platí zvýšený stupeň lavinového nebezpečí. Sesuvy sněhu si už na Slovensku také vyžádaly další život. Po tragické události v hotelu Šturec, kde pod masivem sněhu zemřel turista, prověřuje horská služba systematicky terén. Záchranáři a požárníci stále čekají na povolení k odstřelu sněhových masivů, které by mohly zapříčinit další pád lavin. V celé lokalitě Starých hor, především v okolí obce Turecká, je vyhlášen stav ohrožení. V průběhu 5 dnů si zde laviny totiž vyžádaly už dvě oběti na životech. V horní části obce bylo evakuováno 30 obyvatel z rodinných domů. Několik sněhových lavin spadlo také na nedalekou část Ribó. V těchto chvílích dokončují zachranáři evakuaci jejich obyvatel a měla by být zahájena také evakuace obyvatel Starých hor. Policie i horská služba upozorňuje, že do celé oblasti platí zákaz vjezdu motorových vozidel.

V Rakousku vládne akutní nebezpečí sesuvu lavin. K případnému zásahu jsou v pohotovosti také vojenské helikoptéry. Už v celé zemi kromě Korutan je v Alpách vyhlášen 4. předposlední stupeň lavinového nebezpečí. Experti vyzývají lyžaře, aby jezdili pouze na vyznačených svazích a žádném případě se ani nevydávali na túry, které jsou teď velmi nebezpečné. Od rána jsou k dispozici pro eventuální záchranné práce vojenské vrtulníky. Střídavě jsou kvůli lavinám uzavírány a znovu uváděny do provozu různé hlavní vozovky. Až do dnešního poledne nebyla průjezdná hlavní silnice do známého výletního místa Mariazell, neboť blízko Dürmitz spadla lavina.

Sněhové laviny zablokovaly hlavní silniční tahy v župě Maramureš na severozápadě Rumunska, připravily vesnice o dodávky elektřiny, uvěznily desítky turistů a zanechaly ulice správního střediska této oblasti pod vodou. Žádné oběti na životech nebyly hlášeny. Laviny během noci na neděli zablokovaly silnici spojující správní středisko župy Baia Mare se 150 000 obyvateli s městy na severu u hranic s Ukrajinou. Odlehlé vesnice zůstaly bez elektřiny poté, co se pod přívalem sněhu zhroutily sloupy elektrického vedení. Na hoře Gutin zůstalo v hostinci odříznuto od světa 85 rumunských turistů, protože silnici vedoucí z hor zavalila lavina. Záchranáři později cestu vyčistili a turisty z nedobrovolného zajetí osvobodili.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme