Závěje odřízly od světa Sankt Anton a Zermatt. V Alpách má připadnout dalšího půl metru sněhu

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko a Vorarlbersko v neděli nově platí druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Informovala o tom agentura APA. Podle předpovědi má v neděli připadnout až půl metru nového sněhu, což způsobuje problémy na silnicích. Závěje už odřízly od světa rakouské středisko Sankt Anton am Arlberg a švýcarské středisko Zermatt.

Vídeň (Aktualizováno: 16:27 21. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alpy | Foto: Praloup.com

"Do večera připadne asi 25 až 40 centimetrů nového sněhu, při bouři až 50 centimetrů. K tomu nulová viditelnost a po poledni bude ve výšce nad 1800 metrů řádit sněhová bouře," popsala nedělní výhled pro Salcbursko rakouská lavinová služba. Podle jejího odhadu se proto mohou samovolně utrhnout středně velké i velké laviny. V západorakouských Alpách platí až na výjimky lavinový stupeň číslo čtyři, tedy vysoké nebezpečí.

Asi 50 metrů široká a 250 metrů dlouhá lavina se utrhla ve středisku Lech ve Vorarlbersku, kde zasypala jednoho lyžaře a jednoho snowboardistu. Pád laviny ale viděli další lidé na svahu a rychle přivolali záchranáře. Oba muže se podařilo vyprostit, neutrpěli žádná zranění. Dvě laviny spadly také v bavorských Alpách, jedna z nich na hoře Geigelstein, druhá na hoře Brünnstein. Obě místa propátrávají záchranáři, zatím ale nemají informace o tom, že by masy sněhu někoho zavalily.

Lavinové nebezpečí hrozí v Jeseníkách i Krkonoších, tam je navíc poškozené tyčové značení

Číst článek

V Tyrolsku a Vorarlbersku je v neděli podle rakouského autoklubu ÖAMTC uzavřeno asi třicet silničních úseků, například silnice B 186 mezi Längenfeldem a Söldenem nebo B 180 poblíž Reschenského průsmyku. "Nyní je nanejvýš vhodné, aby s sebou řidiči při jízdách v západním Rakousku měli sněhové řetězy," uvedl autoklub.

Zcela nedosažitelné je středisko Sankt Anton am Arlberg, protože uzavřena byla příjezdová silnice B 197 a zastavila se i železniční doprava mezi městy Landeck a Bludenz. Stejně je na tom švýcarský Zermatt, kde se kvůli nebezpečí lavin zastavila železniční doprava a silnici zablokoval sníh. Jediná možnost, jak středisko opustit, je letecká doprava. Mezi Zermattem a šest kilometrů vzdáleným městečkem Täsch pendluje od neděle helikoptéra, uvedla agentura DPA.

Zermatt byl kvůli sněhu po zemi nedosažitelný už začátkem ledna, tehdy tam muselo kolem 13.000 turistů na obnovení provozu čekat několik dní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme