Vyloučení šéfa braniborské AfD je neplatné, rozhodl soud. Strana nepostupovala správně

Zemský soud v Berlíně v pátek rozhodl o neplatnosti vyloučení šéfa braniborské odnože strany Alternativa pro Německo (AfD) Andrease Kalbitze. Podle agentury DPA je verdikt ranou pro současné vedení, které v AfD soupeří o vliv s krajně pravicovým křídlem. Kalbitzovi bylo v květnu zrušeno členství kvůli kontaktům s extremisty.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf braniborské AfD Andreas Kalbitz | Zdroj: Reuters

Berlínský soud konstatoval, že podle zákona o politických stranách musí o vyloučení členů rozhodovat výhradně rozhodčí orgán uvnitř strany. To se v tomto případě nestalo, neboť Kalbitz byl vyloučen těsným rozhodnutím celostátního předsednictva.

Pravicová Alternativa pro Německo vyloučila předsedu stranické organizace. Měl kontakty s extremisty

Číst článek

Kalbitz podle vedení strany zamlčel své někdejší členství v nyní již rozpuštěném neonacistickém spolku Vlastenecká německá mládež, který figuruje na seznamu organizací, jejichž členové mají zakázáno do AfD vstupovat. Kalbitz tvrdí, že členem spolku nikdy nebyl, a po svém vyloučení se obrátil na soud.

V populistické AfD dlouhodobě panují spory mezi vedením a krajně pravicovým stranickým proudem, jehož je 47letý Kalbitz spolu se šéfem AfD v Durynsku Björnem Höckem nejvýraznějším představitelem.

Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy, tedy civilní kontrarozvědka, začal tento týden braniborskou AfD sledovat jako celek. Služba má podle zemského šéfa Jörga Müllera dostatek indicií o tom, že z tamější buňky AfD vychází aktivity směřující proti svobodnému a demokratickému uspořádání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme