Protiimigrační Alternativa pro Německo žaluje tajnou službu, která ji prověřuje kvůli extremismu

Alternativa pro Německo ve středu podala u zemského soudu v Kolíně nad Rýnem žalobu na civilní kontrarozvědku (BfV). Ta se přitom v lednu rozhodla prověřit, zda tuto nejsilnější německou opoziční stranu začne kvůli jejím údajným extremistickým tendencím sledovat jako celek. Informoval o tom německý deník Süddeutsche Zeitung.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alternativa pro Německo. Ilustrační foto. | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

„Žaloba není namířena proti tomu, že tajná služba Alternativu pro Německo prověřuje, nýbrž proti tomu, že tuto informaci zveřejnila,“ sdělil agentuře DPA stranický mluvčí. „Veřejné označení za ‚prověřovaný případ‘ má stigmatizující charakter,“ dodal.

Za každé další zopakování této formulace bude proto strana požadovat zaplacení správní pokuty 10 tisíc eur, tedy asi 258 tisíc korun.

Německý poslanec AfD Bystroň si během služební cesty zastřílel s rasisty. Zeman ho nedávno přijal na Hradě

Číst článek

Ředitel BfV Thomas Haldenwang informaci o zkoumání AfD jako celku oznámil na tiskové konferenci 15. ledna. Protestní a protiimigrační strana následně uvedla, že se bude bránit právní cestou.

Kontrarozvědka už v několika spolkových zemích sleduje mládežnické organizace AfD a také její konkrétní politiky kvůli aktivitám, které by mohly směřovat proti svobodnému demokratickému řádu země.

Stranu může civilní kontrarozvědka začít prověřovat ve chvíli, kdy u ní úřady rozpoznají první známky možného extremistického jednání.

Na základě zkoumání, které by mohlo trvat až dva roky, se pak kontrarozvědka rozhodne, zda bude protiimigrační Alternativa pro Německo zařazena do vyšší kategorie, v rámci níž už například může ve sledované organizaci verbovat informátory. Ve fázi prověřování toto možné není.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme