Alternativa pro Německo se radikalizuje, měla by ji sledovat tajná služba, napsal vicekancléř

Německou protiimigrační stranu Alternativa pro Německo (AfD) by měla podle vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela sledovat tajná služba. Reagoval tak na vyjádření představitele Alternativy Björna Höckera o památníku holokaustu v centru Berlína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr průmyslu a energie Sigmar Gabriel | Zdroj: Reuters

„AfD definitivně nahradila (neonacistickou) NPD jako rezervoár krajně pravicových štváčů," napsal na Twitteru Gabriel. „AfD musí konečně začít sledovat civilní kontrarozvědka," dodal.

Reagoval tak na Höckeho, který chce z centra Berlína odstranit památník holokaustu. Monument je totiž podle něj památníkem hanby a Němci by si prý měli začít připomínat vlastní oběti z druhé světové války.

„My Němci, tedy náš národ, jsme jediným národem na světě, který umístil památník hanby do srdce hlavního města," prohlásil učitel dějepisu Höcke ve zjevné narážce na památník holokaustu postavený v Berlíně v roce 2005. Podle agentury DPA hovořil také o „hloupé politice překonávání (minulosti)" s tím, že německým stavem mysli je pocit „brutálně poraženého národa".

Krajně pravicová NPD může fungovat dál, německý ústavní soud ji odmítl zakázat

Číst článek

Höckeho slova z úterní akce mládežnické organizace AfD v Drážďanech odsoudili představitelé všech ostatních německých stran. Höckeho kritizovali i mnozí členové AfD, včetně předsedkyně Frauke Petryové.

Znepokojení nad Höckeho výroky vyjádřil také předseda německé Ústřední židovské rady Josef Schuster a generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland.

Průzkumy z konce loňského roku dávaly AfD ve volbách šanci na zisk zhruba 12 procent hlasů. Strana, která dosud ve Spolkovém sněmu zastoupená nebyla, by se tak pravděpodobně stala třetím nejsilnějším uskupením. Parlamentní volby se v Německu uskuteční letos na podzim.

ČTK, Matěj Válek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme