Alternativu pro Německo povede Meuthen a Gauland. 'Umírněný' šéf berlínské frakce neuspěl

Sjezd německého protiimigračního uskupení Alternativa pro Německo potvrdil Jörga Meuthena v jedné ze dvou předsednických funkcí. Do druhé byl zvolen šéf frakce AfD ve Spolkovém sněmu Alexander Gauland. Informovala o tom agentura DPA.

Hannover Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jörg Meuthen gratuluje Alexandrovi Gaulandovi k obsazení předsednické funkce | Zdroj: Reuters

Šestapadesátiletý Meuthen je předsedou Alternativy pro Německo (AfD) od roku 2015. Jeho spolupředsedkyní byla Frauke Petryová, ta se ale krátce po zářijových parlamentních volbách rozhodla stranu opustit.

Protiimigrační Alternativa pro Německo volí vedení. Policie na demonstranty nasadila vodní dělo

Číst článek

Meuthen, který při sobotním hlasování neměl žádného protikandidáta, získal 72 procent hlasů, proti jeho setrvaní v čele AfD hlasovalo 24 procent delegátů.

V boji o předsednický post neuspěl šéf berlínské AfD Georg Pazderski, který je považován za relativně umírněného kandidáta. O post nejprve soupeřil s šéfkou Šlesvicko-Holštýnské AfD Doris Sayn-Wittgensteinovou.

Žádný z nich ale ve dvou kolech hlasování nezískal potřebnou většinu a oba následně svou kandidaturu stáhli. Jako další kandidát se pak přihlásil 76letý Gauland, který získal 68 procent hlasů.

Demonstranti se v sobotu snažili zablokovat příjezd ke kongresovému centru v Hannoveru, ve kterém se sjezd AfD koná. Policisté proti demonstrantům použili vodní dělo. AfD je třetí nejsilnější stranou ve Spolkovém sněmu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme