Alžběta II. pronesla tradiční projev o plánech britské vlády. Ta chce reformovat vězeňství

Britská vláda se chystá reformovat své věznice. Prudce v nich totiž roste počet násilných útoků a sebevražd. Vězeňství je jedna z priorit kabinetu Davida Camerona. Na tradičním zahájení parlamentního roku je představila britská královna Alžběta II. Do Westminsteru přijela z Buckinghamského paláce v doprovodu královské kavalerie a v doprovodu prince Filipa nastínila změny, které britská vláda v příštích měsících chystá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. představila na společném zasedání Dolní sněmovny a Sněmovny lordů změny, které zemi čekají v příštích měsících | Zdroj: Reuters

Britská královna zahajuje parlamentní rok projevem pravidelně. Současně se ale drží toho, že do politiky nezasahuje. V projevu vždy zazní, s jakými prioritami by se vláda měla v nadcházejících měsících vypořádat. Projev ovšem královně připravuje vládní kabinet, takže Alžběta II. vládu ve skutečnosti neúkoluje.

Ceremoniál tradičně poutá pozornost Britů na internetu a u televizních obrazovek. Je to jediná příležitost, kdy se na společné schůzi sejde monarcha, Dolní sněmovna a Sněmovna lordů. Královna pak projev přednáší usazená na trůnu s nasazenou Britskou imperiální korunou.

V dnešním projevu královna uvedla, že její vláda bude pokračovat v reformách veřejných služeb. Mluvila i o boji s dětskou obezitou, extremismem a radikalizací.

Velkou část projevu královna věnovala reformě vězeňství. Trestanci by měli mít například lépe dostupnou zdravotní péči. Některé věznice vláda plánuje uzavřít a postavit místo nich jiné, kde by se trestanci mohli více zapojit do práce a vzdělávání.

Stav britských věznic se rychle zhoršuje. Nedávná zpráva ministerstva spravedlnosti ukázala, že ve Velké Británii meziročně vzrostl počet násilných konfliktů mezi vězni a případů, kdy se trestanci sami poškozují a páchají sebevraždy.

Ve druhé polovině loňského roku věznice například také zaznamenaly 2700 útoků na ostrahu. Jedna dozorkyně dokonce loni zemřela potom, co ji vězen kopl do hlavy.

Stav věznic se podle britské justice zhoršuje především kvůli jejich přeplněnosti, přičemž počet dozorců se naopak snižuje. Tento trend by vláda teď otočit.

Britská královna Alžběta II. představila na společném zasedání Dolní sněmovny a Sněmovny lordů změny, které zemi čekají v příštích měsících | Foto: Reuters

ČRo, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme