Alžběta II. ve vánočním projevu vyzdvihla důležitost usmíření

Britská královna dnes využila vzácnou možnost veřejně vyjádřit své osobní názory. Přednesla svůj tradiční vlastnoručně napsaný vánoční projev. Věnovala ho statečnosti zdravotníků bojujících s ebolou a také myšlence usmíření mezi lidmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Někdy se zdá, že usmíření má jen málo šancí..., ale Vánoční příměří nám připomíná, že mír a dobrá vůle mají trvalou sílu,“ zdůraznila královna v předem natočeném a odpoledne odvysílaném projevu.

Připomněla tak vánoční příměří, které o Vánocích před sto lety zavládlo během první světové války mezi britskými a německými vojáky. Hodně prostoru tématu usmíření věnovala i v souvislosti s událostmi ve svém království.

K usmíření především vyzvala po letošním referendu o nezávislosti Skotska. Mnozí podle jejích slov po odmítnutí samostatnosti cítí zklamání, zatímco druzí naopak velikou úlevu. „Překonání těchto rozdílů zabere čas,“ řekla panovnice.

Vánoční projev, který si panovnice píše sama, je na rozdíl od jiných projevů věnujících se politice pro Alžbětu II. vzácnou příležitostí veřejně vyjádřit své osobní názory. První, vysílaný rozhlasem, pronesla v roce 1952.

I na letošní Vánoce se královská rodina sešla na venkovském sídle královny v Sandringhamu. Dnes už od pěti hodin ráno čekaly zástupy poddaných u kostela svaté Máří Magdalény, až panovnice s doprovodem dorazí na mši. K velkému zklamání se ale stejně jako loni nedočkaly prince George, syna prince Williama a jeho manželky Kate.

Jitka Malá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme