Alžběta II. vládne Commonwealthu přesně 60 let, oslavy budou střídmé

Britská královna Alžběta II. je na trůnu přesně 60 let. Rekord v Británii stále drží královna Viktorie, která vládla ještě o tři roky déle. Výročí Alžbětina nástupu na trůn se ale dnes bude slavit jen umírněně, protože 6. únor je zároveň dnem, kdy zemřel její otec, král Jiří VI. Hlavní oslavy 60 let Alžbětiny vlády se plánují v červnu, kdy mimo jiné po Temži popluje tisíc lodí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. | Foto: Provincial Archives of Alberta

Princezna Alžběta se narodila v Londýně a ve svých 25 letech byla s manželem na návštěvě v Keni, kde ji zastihla správa o otcově úmrtí.

„Jiří VI. měl rakovinu plic, ale nemoc byla před princeznou utajována, takže zpráva o jeho úmrtí, kterou jí tlumočil její manžel, pro ni byla velkou ránou. Přijala ji ale statečně, ihned se s manželem vrátila do Londýna. Korunovace proběhla v následujícím roce, 2. června 1953 ve Westminsterském opatství,“ přidává podrobnosti spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O šedesáti letech vlády královny Alžběty II. mluvila moderátorka Naďa Bělovská se zpravodajem Českého rozhlasu ve Velké Británii Milanem Kocourkem

Alžběta II. se ve Velké Británii a celém Commonwealthu těší velké oblibě. Pokaždé, když se objeví na veřejnosti, je to za velké pozornosti Britů. Například včera se v doprovodu svého manžela zúčastnila mše v Sundringhamu a před kostelem na ni čekaly davy lidí.

„Když jsou Britové v průzkumech dotazování, nejčastěji uvádějí jako důvod královniny obliby, že královna jde svým národům příkladem svým příkladným životem, společně se svým manželem, vévodou z Edinburghu. Její osobnost je nositelem kontinuity monarchie, ta jde zpátky víc než tisíc let," přibližuje Kocourek.

Královnu nemají rádi jen monarchisté, ale často také republikáni. To ale neznamená, že by se nepořádaly debaty o monarchii a její republikánské alternativě. Takové debaty sponzoruje třeba list The Guardian.

„Dokud ale bude mít monarchie většinovou podporu mezi Brity, je její budoucnost zajištěna,“ myslí si Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moderátorka Naďa Bělovská mluvila o vladařském výročí královny Alžběty II. s politologem a nakladatelem Alexandrem Tomským

Hlavní oslavy šedesáti let Alžbětiny vlády se plánují až na červen, některé slavnostní akce jsou ale na programu už dnes.

„Dnes třeba královna navštěvuje školu v Kingsley v hrabství Norfolk na sever od Londýna, navštíví také místní radnici. I přes mrazivé počasí budou královnu zřejmě zdravit obrovské davy, jako obvykle,“ předpovídá Kocourek.

Královna dnes také vydala poselství při příležitosti jubilea, ve kterém vyjádřila pohnutí nad gratulacemi, které obdržela, poděkovala za ně. A potvrdila i záměr sloužit svým lidem i nadále.

„V Hyde Parku v Londýně zazní 41 dělových salv a z hradu Tower na Temži v Londýně se ozve 62 salv. Během svých šedesáti let na trůně královna uvedla do úřadu a přijala demisi jedenácti premiérů. David Cameron je dvanáctý a rovněž vzdal dnes královně hold. Expremiér John Major dnes zakládá trust Diamantového jubilea královny, který bude existovat přesně jeden rok a bude pořádat sbírky, ze kterých se budou financovat projekty na pomoc potřebným po celém Commonwealthu,“ uzavírá Kocourek.

Naďa Bělovská, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme