Alžběta II. zahájila oslavu svého 60. výročí nástupu na trůn cestou do Leicesteru

Tisíce lidí vítaly v Leicesteru britskou královnu Alžbětu II. Ta si toto středoanglické město vybrala jako první zastávku své cesty po Británii, kterou podniká u příležitosti svého 60. výročí nástupu na trůn. Doprovází ji samozřejmě její muž princ Philip, ale také manželka prince Williama Kate.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. a vévodkyně z Cambridge na návštěvě v Leicesteru | Zdroj: Reuters

Královna s doprovodem přijela do Leicesteru vlakem. V ulicích panovnici v temně rudém kostýmu vítaly davy a vlajky.

Na zdejší De Monfortově univerzitě se královna s vévodkyní z Cambridge, tedy Kate Middletonovou, jak ji známe z dřívějška, zúčastnila módní přehlídky. Oběma tam šest studentů návrhářství mělo nabídnout pár bot, které sami navrhli, a královna i vévodkyně si pak mohly vybrat pár, který se jim nejvíc zalíbil.

Královnin manžel, vévoda z Edinburgu, si dopoledne měl mezitím prohlížet univerzitní projekt, jehož záměrem je zlepšit život v místní komunitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek mluví o oslavách královny Alžběty II. v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Na dopoledním programu byla také návštěva katedrály města Leicester, kde byl křesťanská bohoslužba za účasti zástupců i jiných náboženství.

Během dnešního dne se klade veliký důraz na to, že se nejedná jenom o křesťanskou návštěvu královny, která je vládkyní Anglikánské církve, ale že také zastupuje všechny církve, které jsou v Británii zastoupeny.

Součástí dnešního programu královny je mimo jiné beseda se zástupci dobročinných organizací v domu svatého Martina. Panovnice dostává také dary. Dobročinným organizacím, jejichž je patronkou, peníze naopak věnuje, a ne málo.

Ještě v březnu Alžběta II. navštíví Manchester a Salford, v dubnu pak Wales, začátkem května bude projíždět jižní Anglií, v polovině května navštíví anglický sever a začátkem června budou veliké oslavy v Londýně, kde stovky lodí budou doprovázet královnu na její projížďce po Temži.

Milan Kocourek, Jiří Chum, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme