Alžířané volí prezidenta. ‚Všichni kandidáti jsou spojeni s exprezidentem,‘ zlobí se lidé

V Alžírsku se konají prezidentské volby. Obyvatelé proti nim ale již několik měsíců protestují a mnozí je hodlají bojkotovat. Důvodem je spojení všech prezidentských kandidátů s režimem bývalého prezidenta Abdala Azíze Butefliky. Kromě dvou bývalých premiérů kandiduje také básník a zároveň bývalý ministr kultury.

Tento článek je více než rok starý.

Alžír Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestují proti volbám v Alžíru.

Lidé protestují proti konání voleb v Alžírsku. | Zdroj: Reauters

Obyvatelé Alžírska ve čtvrtek hlasují v dlouho odkládaných prezidentských volbách. Už několik měsíců proti jejich konání protestují tisíce občanů země, kteří je mají za předčasné a za snahu stávajícího vedení země udržet se u moci. Požadují totiž výměnu celého režimu spojeného s bývalým prezidentem Abdal Azízem Buteflikou, který kvůli protestům v dubnu odstoupil.

Šéf alžírské armády nařídil zabavit auta a autobusy vozící demonstranty do hlavního města

Číst článek

Armáda, v zemi nyní nejsilnější politický hráč, ale hlasování považuje za jedinou cestu k obnově pořádku, napsala agentura Reuters. Tisíce lidí vyšly do ulic Alžíru i ve čtvrtek a vykřikovaly hesla jako Žádné hlasování či Chceme svobodu!

Před jednou z volebních místností v centru alžírské metropole panoval ještě brzy ráno klid. Ulice města hlídali policisté, nad jejich hlavami kroužily i policejní vrtulníky. Demonstranti už předem oznámili, že budou volby bojkotovat. Bezpečnostní složky se snažily protestující v Alžíru rozehnat obušky, jejich počet ale neustále narůstal, uvedla agentura Reuters. Protesty se odehrávají i v Kabylsku východně od hlavního města. V jednom z tamních měst demonstranti vtrhli do volební místnosti a zničili volební urny.

Bývalí ministři a premiéři

O prezidentský úřad usiluje pět kandidátů a všichni jsou spojovaní s Buteflikou. V Alžírsku platil zákaz dělat předvolební průzkumy, takže není zřejmé, kdo z kandidátů má největší naději na zvolení. Na prezidenta kandiduje pětasedmdesátiletý bývalý premiér Alí Benflís, další expremiér Abdal Madžíd Tabbúni, který je o rok mladší než Benflís a donedávna byl označován za favorita.

Za toho ale nyní alžírská média považují šedesátiletého spisovatele a básníka Azzadína Míhúbího, který udržoval kontakty s Buteflikovým aparátem a byl v minulosti ministrem kultury. Dalšími dvěma kandidáty jsou šestapadesátiletý Abdalazíz Belajd, který odešel z vládní Fronty národního osvobození a založil vlastní stranu, a o rok starší bývalý ministr cestovního ruchu Abdalkádir Benkrína.

Alžírský předseda ústavní rady rezignoval. Protesty dál trvají a lidé žádají politickou změnu

Číst článek

„Země se dostala do kritické fáze,“ nechal se slyšet jeden z voličů, 56letý Azíz Džibálí, který svůj hlas odevzdal v místnosti nedaleko úřadu premiéra. „Je na čase, aby Alžířané dali pokojně najevo svůj názor,“ dodal. Učitel Sálim Bajrí sedící v nedaleké kavárně ale hlasování bojkotoval. „Jaký je přínos těchto voleb,“ ptal se.

Volební místnosti se zavírají v 19.00 SEČ a oficiální výsledky hlasování se očekávají nejdříve v pátek. Volby nesledují žádní zahraniční pozorovatelé a mnoho demonstrantů v této souvislosti uvádí, že se výsledkům hlasování nedá důvěřovat, uvedla Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme