Šéf alžírské armády nařídil zabavit auta a autobusy vozící demonstranty do hlavního města

Náčelník generálního štábu alžírské armády Ahmad Gaíd Saláh ve středu nařídil, aby byly zastaveny a zabaveny veškeré autobusy a automobily, které přivážejí do alžírské metropole demonstranty. Ti protestují každý týden již několik měsíců proti současnému vedení země. Informovala o tom agentura Reuters.

Alžír Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Převážně pokojné protesty však pokračují i po únorové demisi prezidenta, protože lidé se chtějí zbavit i zbytku vládní garnitury a žádají stíhání zkorumpovaných politiků. | Foto: Abdelaziz Boumzar | Zdroj: Reuters

„Dali jsme četníkům instrukce, aby zastavili autobusy a auta...a uložili pokuty jejich vlastníkům,“ uvedl šéf armády.

Jak se mění Arabové? Přibylo nevěřících, gaye a lesby tolerují míň než vraždy ze cti, ukázal průzkum

Číst článek

Masové protesty proti režimu začaly v Alžíru již 22. února. Pod tlakem demonstrací a následně i armády v dubnu po 20 letech u moci odstoupil prezident Abdal Azíz Buteflika. Převážně pokojné protesty však pokračují i po jeho demisi, protože lidé se chtějí zbavit i zbytku vládní garnitury a žádají stíhání zkorumpovaných politiků.

Vláda učinila demonstrantům několik ústupků, zadrženo a obviněno z korupce bylo množství osob blízkých právě Buteflikovi. Na druhou stranu byl ale rovněž posílen policejní dohled na demonstracích a zadrženo bylo několik významných aktivistů.

Prozatímní prezident Abdal Kádir bin Sálah v neděli oznámil, že dlouho odkládané prezidentské volby se v zemi uskuteční 12. prosince. Alžírská armáda přitom již dříve odsouhlasila, že se volby uskuteční tento rok.

Nedávné sdělení prozatímního prezidenta je tak v souladu s postojem náčelníka generálního štábu armády. Proti konání voleb již v úterý demonstrovaly stovky lidí, podle kterých jakékoli hlasování v zemi nemůže být spravedlivé a svobodné, jestliže jsou u moci stále ti stejní lidé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme