Alžírská ústavní rada přijala demisi prezidenta Butefliky, země zatím bude bez prezidenta

Alžírská ústavní rada ve středu potvrdila demisi prezidenta Abdal Azíze Butefliky. Prezident v úterý večer informoval předsedu ústavní rady o tom, že úřad skládá. Ustoupil tak tlaku demonstrujících Alžířanů i armádě, která ho vyzvala k demisi. Protesty vyvolalo dřívější Buteflikovo oznámení, že se hodlá v prezidentských volbách ucházet o pátý mandát. Buteflika je těžce nemocen a od roku 2013 nekomunikoval na veřejnosti. U moci byl 20 let.

Alžír Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za prezidentovo odstoupení demonstrovaly statisíce Alžířanů. | Zdroj: Reuters

Ústavní rada dnes na svém zasedání potvrdila, že prezidentský úřad je neobsazený. Podle ústavy o tom musí informovat parlament. Pak se mají sejít obě parlamentní komory a prezidentské funkce se dočasně ujme předseda Rady národa (horní komory). Tím je nyní sedmasedmdesátiletý Abdal Kádir bin Sálah. Úřadující hlavou státu může zůstat maximálně 90 dní, během nichž musí vypsat prezidentské volby. Sám v nich kandidovat nesmí.

Počátkem letošního února potvrdil přes prezidentskou kancelář úmysl znovu kandidovat na prezidenta a jeho záměr vyvolal značné pobouření v zemi. | Zdroj: Reuters

V případě, že by nebyl obsazen post předsedy horní komory parlamentu, zastával by dočasně prezidentský úřad předseda ústavní rady, jímž je nyní sedmdesátiletý Tajíb Belaíz.

Jak připomíná agentura AFP, bin Sálah i Belaíz jsou spjati s nynějším režimem a patří k Buteflikovým blízkým.

Ústava také stanovuje, že po dobu dočasného prezidentství nelze měnit složení vlády. Úřadující prezident dále nesmí vypisovat referenda, nemůže dát podnět ke změně ústavy, ani vydávat dekrety. Nemá rovněž právo udílet milost nebo zasahovat do výšky trestů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme