V Alžírsku se zřítilo vojenské letadlo, zahynulo nejméně 257 lidí

V severním Alžírsku se ve středu ráno zřítilo vojenské letadlo, podle ministerstva obrany zahynulo 257 lidí, včetně deseti členů posádky. Letoun havaroval ráno krátce po startu z vojenské základny Búfarík, která se nachází asi 35 kilometrů jižně od hlavního města Alžíru. Z vraku se podle civilní ochrany podařilo zachránit několik zraněných, kteří utrpěli těžké popáleniny.

Alžír (Aktualizováno: 13:40 11. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranné složky na místě havárie vojenského letadla. | Foto: Ramzi Boudina | Zdroj: Reuters

Alžírský server alg24.net naznačil, že počet mrtvých nemusí být konečný. Napsal, že 257 mrtvých je „bohužel pouze předběžná bilance“. Většinu obětí podle oficiálního prohlášení armády tvoří vojáci a jejich rodinní příslušníci. Stroj spadl do pole v neobydlené oblasti. Příčina neštěstí není známa.

Letoun typu Iljušin Il-76 podle agentury Reuters mířil do Tindúfu na jihu země, kde se nachází mnoho uprchlických táborů, které vznikly v důsledku dlouholetého územního sporu o Západní Saharu. Mezi oběťmi neštěstí je podle alžírské vládní strany Fronta národního osvobození (FLN) 26 členů Fronty Polisario, která s pomocí Alžírska usiluje o nezávislost Západní Sahary. Tato bývalá španělská kolonie byla v roce 1975 připojena k Maroku.

Na televizních záběrech byl podle Reuters vidět kouř stoupající z místa havárie poblíž silnice a ocas hořícího vraku mezi olivovníky. Na místě zasahovali hasiči a záchranáři a příslušníci bezpečnostních složek.

Iljušin Il-76 se začal vyrábět v 70. letech minulého století v tehdejším Sovětském svazu jako čtyřmotorový transportní letoun určený především pro potřeby armády. Existuje ve třech desítkách variant, mimo jiné nákladní s minimální nosností třicet tun, nemocniční či hasičské, a leteckými odborníky je považován za spolehlivý stroj.

Před čtyřmi lety v Alžírsku také havarovalo vojenské letadlo, které přepravovalo vojáky a jejich blízké. Tehdy zemřelo 77 lidí.

Na twitteru krátce po havárii začaly kolovat snímky z místa neštěstí:

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme