Alžírská policie v sobotu zatkla bratra bývalého prezidenta Butefliky a dva exšéfy tajných služeb

Alžírská policie v sobotu zatkla bratra a poradce bývalého prezidenta Abdal Azíze Butefliky a dva bývalé velitele tajných služeb. Všichni tři byli předvedeni k výslechu. Podle alžírských médií může zadržení souviset s kritikou, kterou na adresu těchto tří lidí vznesl vrchní velitel generálního štábu armády Ahmad Káis Sálah.

Alžír Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžírská policie v sobotu zatkla bratra a poradce bývalého prezidenta Abdal Azíze Butefliky a dva bývalé velitele tajných služeb | Foto: Ramzi Boudina | Zdroj: Reuters

Prezidentův bratr Saíd Buteflika je považován za jednoho z nejvlivnějších lidí v zemi a je podezírán, že po bratrově onemocnění zneužíval svých pravomocí. Přesný důvod zatčení ale není znám.

Alžírský předseda ústavní rady rezignoval. Protesty dál trvají a lidé žádají politickou změnu

Číst článek

Dvaaosmdesátiletý Abdal Azíz Buteflika rezignoval v dubnu po mnohatýdenních demonstracích. Alžířané je začali organizovat, když Buteflika oznámil, že hodlá kandidovat v dubnových prezidentských volbách a obhájit pátý mandát. Abdal Azíz Buteflika je ale těžce nemocen a prodělal mrtvici.

Alžírský server ObservAlgérie napsal, že bývalý prezident a jeho rodina odjeli minulý týden v tichosti do Spojených arabských emirátů. Abdal Azíz Buteflika tam v 80. letech pracoval jako poradce.

Prezidentův poradce

Saíd Buteflika působil jako prezidentův poradce více než deset let a od roku 2013, kdy jeho starší bratr prodělal mrtvici, měl podle médií rozhodující vliv na dění v zemi. Jeho zadržení si vyžádaly protesty, které pokračují i po prezidentově odstoupení.

Alžířané chtějí výměnu celého mocenského aparátu a zbavit se všech, kdo byli s bývalým režimem spojeni. „Saídovo zatčení je vrcholem demontáže Buteflikova mocenského systému,“ napsala s odkazem na nejmenovaný diplomatický zdroj agentura Reuters.

Alžířané protestují pravidelně v pátek a pokračovali v tom i tento týden. Požadují odvolání prozatímního prezidenta Abdal Kádira bin Sálaha, který má úřad zastávat do voleb, jež se mají konat v červenci. Demonstranti chtějí dosáhnout rovněž odvolání premiéra Núreddína Bedúího.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme