Protesty proti Buteflikovi nekončí. Alžířané požadují prezidentovo okamžité odstoupení

Statisíce Alžířanů v pátek navzdory nepřízni počasí demonstrovaly ve velkých městech za okamžité odstoupení prezidenta Abdal Azíze Butefliky, napsala agentura Reuters. Dvaaosmdesátiletý Buteflika na počátku minulého týdne po měsíci manifestací oznámil, že už nebude znovu kandidovat na post hlavy státu, ale prezidentem zůstane, dokud nebude přijata nová ústava.

Alžír (Aktualizováno: 19:38 22. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V hlavním městě Alžíru se manifestanti shromáždili s alžírskými vlajkami a transparenty na stejném místě, kde před měsícem vypukla vlna demonstrací proti dvacetileté vládě současné hlavy státu. Podle agenturních zpráv nejsou zatím hlášeny žádné střety mezi protestujícími a pořádkovými silami. „Vytrváme do té doby, než padne celý systém,“ řekl agentuře Reuters 37letý učitel Mahmúd Tímar.

Současný alžírský prezident Abdalazíz Buteflika během voleb v roce 2017. | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

Po Buteflikově oznámení, že v úřadě zůstane, dokud nebude přijata nová ústava, se proti hlavě státu postavili i někteří dosavadní spojenci - od členů Buteflikovy vládní Fronty národního osvobození (FLN) přes lídry odborů po významné podnikatele. Za demonstranty stojí i armáda. „Lid a armáda jsou bratři,“ skandovali lidé na manifestacích.

Šéf generálního štábu alžírské armády Ahmad Gaíd Saláh na počátku března učinil klíčové prohlášení, že lidé v ulicích mají „vznešené cíle“ a že nedovolí návrat krveprolití z období občanské války v 90. letech. Oslabil tím pozici churavějícího prezidenta, který se vždy opíral o armádu a podnikatele, kteří mu financovali volební kampaně.

Po masových protestech alžírský prezident ustoupil. Buteflika nebude popáté usilovat o úřad

Číst článek

Protesty podpořili i někteří členové Fronty národního obrození. Alžířané si ale přejí pád celého mocenského systému, napsala Reuters. „FLN musí pryč,“ provolávali mimo jiné. V rukou demonstranti třímali fotografie těch, kteří by podle nich měli zmizet z výsluní. Vedle Butefliky chtějí odchod jeho mladšího bratra Saída – o němž se obecně soudí, že zemi řídí – i nově jmenovaného premiéra Núreddína Bedúího.

I kdyby Buteflika odstoupil, neprůhledná síť členů vládní strany, podnikatelů a armádních generálů si moc patrně udrží, napsal Reuters.

Mír i represe

Buteflika se dříve s pomocí svého vnitřního kroužku veteránů z války o nezávislost na Francii v 1954 až 1962 dokázal s krizemi umně vypořádat. Ze hry vyřadil všechny, které vnímal jako ohrožení. V roce 2005 se například zbavil vlivného šéfa tajné služby, ještě minulý rok ze služby propustil přes deset vysoce postavených vojáků.

V Nigérii na poslední chvíli odložili volby, země se potýká s útoky a organizačními problémy

Číst článek

Nynějšímu prezidentovi bývají přičítány zásluhy za ukončení občanské války v letech 1991 až 2002, v níž bojovaly vládní síly s islamistickými povstalci. Brutalita války přiměla mnohé Alžířany dlouho tolerovat represivní režim, který výměnou poskytoval mír a stabilitu.

Nyní si ovšem Alžířané myslí, že Buteflika, který se k boji proti Francii přidal ve věku 19 let, ztrácí dech a žije v minulosti. Od roku 2013, kdy utrpěl mozkovou mrtvici, se jen zřídkakdy objevuje na veřejnosti. Protestující tvrdí, že už na úřad nestačí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme