Alžírský předseda ústavní rady rezignoval. Protesty dál trvají a lidé žádají politickou změnu

V Alžírsku v úterý rezignoval předseda tamní ústavní rady Tajíb Belaíz. Je jedním z politiků, po jejichž odstoupení volají účastníci demonstrací, které se v Alžírsku konají od února a kvůli nimž odstoupil prezident Abdal Azíz Buteflika. Další protest se konal i v úterý a v ulicích Alžíru i dalších měst pochodovaly tisíce lidí. Žádají radikální politickou změnu a s odstoupením Butefliky se nespokojili.

Alžír Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti se shromáždili na protest proti prezidentovi. | Foto: CK/OLA | Zdroj: Reuters

Zemi dočasně vede Abdal Kádir bin Sálah, jemuž Belaíz předal svou rezignaci.

Mezi účastníky protestu v Alžíru byli studenti univerzity. Centrum města střežila silná zásahová jednotka, která měla studentům zabránit v pochodu. Na zprávu o Belaízově odstoupení demonstrující reagovali voláním, že teď je řada na bin Sálahovi.

Zpívající žena v bílém na korbě auta. Tváří súdánských protestů se stala studentka architektury

Číst článek

Náčelník generálního štábu armády Káid Sálah v úterý prohlásil, že armáda zvažuje všechny možnosti vyřešení politické krize.

Čas se krátí

Řekl také, že se čas krátí, což podle agentury Reuters může znamenat, že armáda ztrácí s demonstranty trpělivost. Generál Sálah vyzval účastníky protestů, aby se vyvarovali násilí.

Podle Sálaha i generálmajora Bašíra Tartaga Alžírsko nemůže zůstat dlouho bez prezidenta. Dávní rivalové, kteří podle zpravodajského webu Algérie Part uzavřeli kvůli situaci v zemi příměří, považují za důležité zajistit soudržnost bezpečnostního aparátu země. 

V Alžírsku se mají konat 4. července prezidentské volby a v úterý začala týdenní revize volebních listin. Radnice alžírských měst ale odmítají na tuto revizi dohlížet, protože podle nich v čele země zůstávají lidé z minulého režimu, kteří nemohou zajistit svobodné a spravedlivé volby.

kah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme