Alžírský terorista Belmochtár ocenil útoky v Paříži a vyzval k dalším

Alžířan Mochtár Belmochtár, jedna z vůdčích osobností mezinárodního terorismu, ocenil vražedný útok proti satirickému listu Charlie Hebdo. Zároveň vyzývá k dalším podobným atentátům. Prohlášení vydal terorista krátce poté, co Francie a celý svět uctily památku obětí útoku v Paříži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž

Paříž | Zdroj: Reuters

Mochtár Belmochtár vyzval muslimy v západních zemích, aby se přidali k dalším podobným útokům, jaké zažila Francie v minulém týdnu.

S informací přišlo americké středisko SITE, které monitoruje činnost teroristických skupin ve světě.

Belmochtár je považován za jednu z klíčových postav Al-Káidy v severní Africe. Má i vlastní organizaci Al-Mulasamín. Jeden z nejhledanějších džihádistů světa pochází z Alžírska a jistou dobu pobýval v Afghánistánu, kde prošel teroristickým výcvikem.

Na videu zveřejněném v roce 2013 se přiznal k tomu, že to byl on a jeho skupina, kdo v lednu téhož roku zajal 700 lidí v alžírské plynárně. Při osvobozovacích akcích tehdy zemřelo 48 zajatců.Organizoval také sebevražedné atentáty v Nigeru, jejichž terčem byl i uranový důl francouzského jaderného koncernu Areva, a má prý rovněž podíl na tom, že se Rallye Paříž - Dakar přesunula z Afriky do Jižní Ameriky. V březnu 2013 ozbrojené síly Čadu tvrdily, že Belmochtára zabily, jak se ale ukázalo, nebyla to pravda.

Výzva alžírského teroristy rozhodně nereprezentuje reakce islámského světa na dění ve Francii. Podobný postoj jako Belmochtár sdílí takzvaný Islámský stát, jinak ale útoky odsoudily jak islámské autority, tak politici, mezi nimi například prezidenti Íránu a Sýrie, vůdce šíitského Hizballáhu, a dokonce i egyptské Muslimské bratrstvo.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme