Amatérští archeologové v Británii slušně vydělávají

V Británii se v posledních letech vystupňoval zájem o amatérskou archeologii a hodně lidé se věnuje hledání kovových artefaktů zvláštními detektory - v posledním roce se počet nalezených artefaktů zvýšil na téměř padesát tisíc. Někteří nálezci se snaží tyto věci rychle zpeněžit na příklad jejich prodejem v aukci na internetových stránkách. Tím se ovšem mohou dopustit porušení zákona.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince zahraničních měn

Mince zahraničních měn | Foto: Jan Rosenauer

Zatímco majitelem starého artefaktu nalezeného v zemi ve Skotsku je automaticky královský dvůr, anglicky crown estate, podobně nalezený artefakt v Anglii patří majiteli dotyčného pozemku, ovšem nikoli automaticky, majitelem může být i nálezce osobně. Podle zákona o pokladech z roku 1997 je však nálezce povinen nalezený artefatkt nahlásit v místním muzeu, které na něj má předkupní právo. Pro úplnost je třeba říci, že do této kategorie patří vzácné artefakty historické hodnoty na příklad ze zlata nebo stříbra starší než tři sta let.

S dodržováním tohoto zákona jsou někteří Britové zřejmě na štíru, protože Britské muzeum právě požádalo internetovou aukční firmu eBay, aby zastavila prodej některých vzácných artefaktů obsažených v jejím nabídkovém katalogu, s poukazem na to, že ti, kdo dotyčné předměty prodávají, je podle všeho nenahlásili, jak si to zákon vyžaduje.

Rozsah nabídky firmy eBay je obdivuhodný - například starých mincí je v nabídkovém katalogu přes dvacet tisíc. Jsou tam položky jako "deset nečištěných římských mincí ze Srbska"; a odhlédnu-li od mincí, v dražbě je možné si koupit třeba i vlastní dílničku na výrobu britských bankovek, ve všech denominacích, které jsou v oběhu.

Nicméně zpátky k mincím. Jak píší londýnské Timesy, firma eBay na žádost Britského muzea dražbu dotyčných artefaktů nezastavila, ale projevila ochotu zastavovat dražbu potenciálně ilegálních artefaktů v budoucnosti ve spolupráci s policií a s Britským muzeem. List Times také přináší upozornění odborníka britského muzea dr Rogera Blanda, že ceny aukční firmy nejsou nutně dost vysoké - například jeden stříbrný římský prsten se začal vydražovat na sedm liber 99 pencí. Kdyby prošel řádným ohodnocením, jeho cena by mohla být až tisíc liber, zatímco v dražbě dosáhne jen kolem stovky liber.

Dr Bland zároveň zdůraznil, že velká většina majitelů na kov citlivých detektorů jsou poctiví lidé, ale stačí pár shnilých jablek mezi nimi a celá parta má špatnou pověst. Mimochodem, s manželkou právě uvažujeme o koupi takového šikovného detektoru.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme