Vánoční ozdoby či otvírák na láhev s vyhlazovacím táborem Osvětim. Amazon zboží po kritice stáhl

Americký internetový prodejce Amazon stáhl z prodeje vánoční ozdoby s vyobrazením nacistického vyhlazovacího a koncentračního tábora v Osvětimi. Netradiční sváteční dekoraci kritizovali zástupci polského muzea. Nacisté v Osvětimi podle historiků zavraždili více než milion lidí.

Osvětim/Seattle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internetový obchod nabízel ozdoby, otvíráky lahví nebo podložky pod počítačové myši s vyobrazením tábora v Osvětimi.

Rozesmátá fotka s táborem smrti v pozadí. ‚Nepózujte na kolejích,‘ nabádá návštěvníky muzeum v Osvětimi

Číst článek

Zájemci si mohli koupit vánoční zvonečky se snímky plotu s ostnatým drátem, vězeňských budov nebo železniční odbočky, která vede k bráně se smutně proslulým nápisem Arbeit macht frei, v překladu Práce osvobozuje.

Podle státního muzea, které spravuje areál bývalých táborů Osvětim a Osvětim-Březinka, je prodej podobných předmětů nevhodný.

Muzeum, které na twitteru zveřejnilo snímky problematického zboží, jej označilo za pobuřující a neuctivý vůči památce obětí, a požádalo Amazon, aby zboží z prodeje stáhl.

Němečtí nacisté koncentrační tábor v Osvětimi vytvořili v roce 1940, zpočátku kvůli věznění Poláků. O dva roky později vznikl tábor Osvětim-Březinka, který se stal hlavním místem hromadného vyhlazování Židů.

Mengele si nás šetřil, až dorosteme, vzpomíná jedno z dvojčat na hrůzné pokusy v Osvětimi

Číst článek

Němci v Osvětimi zavraždili nejméně 1,1 milionu lidí, zejména Židů, ale i Poláků, Romů a sovětských válečných zajatců.

K vězňům osvětimských táborů patřilo na 50 tisíc československých občanů - Židů, politických vězňů a Romů. Přežilo jich asi 6000.

Muzeum na území bývalých táborů, které na konci ledna 1945 osvobodili sovětští vojáci, funguje od roku 1947. V roce 1975 byl někdejší tábor zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Loni muzeum navštívilo více než dva miliony lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme