Požár Amazonského pralesa je vidět i z vesmíru. G7 nabídla pomoc postiženým jihoamerickým státům

Rozšíření požárů v Jižní Americe. | Zdroj: Printscreen z FIRMS

S ohledem na mohutné požáry v oblasti jihoamerické Amazonie se chtějí státy G7 dohodnout na rychlé pomoci zasaženým zemím. Řekl to v neděli podle agentury DPA francouzský prezident Emmanuel Macron na okraj summitu sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa (G7). Brazílie se ale k tomuto rozhodnutí staví skepticky. Například Kolumbie ale už požádala mezinárodní společenství o podporu.

Rio de Janeiro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naprostá většina zemí, do kterých Amazonský prales zasahuje, jakoukoli pomoc vítá. Ostatně třeba Kolumbie o ni už včera mezinárodní společenství požádala.

Summit G7 ve čtyřech bodech. Prezidenti a premiéři mluvili o požárech v Amazonii, Íránu, brexitu i clech

Číst článek

Není ale jasné, jak se k nabídce pomoci postaví Brazílie. Na jejím území zuří požárů nejvíce a brazilská vláda je pod palbou kritiky jak od vlastních obyvatel tak například od světových lídrů, že nechala situaci zajít moc daleko.

V neděli prošly tisíce především mladých lidí La Paz a dalšími městy, chtějí mezinárodní pomoc se situací v Amazonii.

„Naším hlavním cílem je zrušit nejvyšší nařízení, které umožnilo rozšiřovat zemědělskou půdu. A chceme také omezit zákon podporující vypalování porostů, protože jak je vidět, zakládání ohňů se může vymknout kontrole,“ říká jedna z demonstrantek.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a brazilský prezident Jair Bolsonaro si ohledně problému vyměnili tvrdá slova. Macron od svého brazilského protějšku sklidil kritiku, že se nemá plést do záležitostí Latinské Ameriky.

Demonstrace za pomoc Amazonskému pralesu. | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

Francouzský prezident v odpovědi, ale poukázal na to, že na kontinentu leží francouzská Guyana a tudíž se problémy s Amazonským pralesem týkají i Francie.

Bolsonaro ale zároveň po velké kritice vydal povel k hašení a přiznal, že Brazílie nemá dostatek prostředků. Brazilští hasiči společně s armádou, tedy zhruba 44 tisíci vojáky, vyrazili do boje s ohněm v sobotu.

Mají ale k dispozici omezené množství techniky. Mezi ně patří dvě letadla C-130 Herkules, která můžou shodit až 12 tisíc litrů vody. Letadla na pomoc vyrážejí i z Bolívie. Nad požáry se ale kvůli stoupajícímu a velmi hustému kouři létá velmi špatně.

Kvůli hustému kouři se na místo požáru nemohou dostat letadla. | Foto: Marizilda Cruppe | Zdroj: Reuters/Amnesty International

Marie Jakšičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme