Ambasádu KLDR ve Španělsku přepadla skupina disidentů, přemlouvala zaměstnance ke zběhnutí

K únorovému přepadení ambasády KLDR v Madridu se přihlásila skupina Cheollima Civil Defense (CCD), která tvrdí, že se snaží svrhnout režim severokorejského diktátora Kim Čong-una, informovala ve středu agentura Reuters s odvoláním na web skupiny. CCD též uvedla, že do incidentu nebyla zapojena žádná vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Madrid (Aktualizováno: 19:48 27. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská ambasáda ve španělském Madridu. Snímek z konce února 2019.

Severokorejská ambasáda ve španělském Madridu. Snímek z konce února 2019. | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

Spekulace, že skupina pracovala pro americkou CIA, popřel mluvčí amerického ministerstva zahraničí, podle něhož „vláda USA nemá s útokem na ambasádu KLDR v Madridu nic společného“.

Skupina CCD reagovala na úterní zprávu španělského soudce o vyšetřování incidentu z 22. února. Podle soudce šlo násilné přepadení ambasády KLDR, které provedl kriminální gang deseti lidí. Španělský soudce neuvedl název žádné skupiny. Podle něj byl lídrem skupiny muž s mexickými doklady žijící v USA, který vystupuje pod jménem Adrián Hong Chang, ale i dalšími jmény.

Itálie vyšetřuje, jestli severokorejská tajná služba násilím neodvlekla do KLDR dceru diplomata

Číst článek

Tento muž podle soudu pět dní po přepadení ambasády kontaktoval v USA Federální úřad pro vyšetřování (FBI), jemuž nabízel materiál ukradený na ambasádě. Soudce neuvedl, zda americká strana nabídku přijala. FBI to odmítla potvrdit i vyvrátit.

Proč se nezeptal CIA?

Španělská média v této souvislosti uvedla, že není jasné, proč se Chang neobrátil na CIA, kterou by takové informace mohly zajímat spíš.

Americký právník Lee Wolosky, který CCD zastupuje, uvedl, že závěry španělského soudce nejsou přesné a že skupina se nechovala vůči zaměstnanců ambasády násilně.

Kritizoval též zveřejnění jmen zúčastněných, což označil za „vysoce nezodpovědné“ vzhledem k tomu, že „brutální (severokorejský) režim neprodleně likviduje své nepřátele“.

Podle agentury Reuters Chang spoluzaložil nevládní organizaci na pomoc severokorejským uprchlíkům Svoboda v Severní Koreji (LiNK). Chang byl jedním z členů této organizace, které v roce 2006 zatkly a vyhostily čínské úřady poté, co se snažili pomáhat v útěku uprchlíků. LiNK v úterním prohlášení uvedla, že s Changem již více než deset let není ve spojení.

V roce 2011 řekl Chang novinářům ve Spojených arabských emirátech, že povstání arabského jara byla „nácvikem pro Severní Koreu“. Ve stejný rok se aktivista údajně vypravil také do Libye, aby na vlastní oči poznal situaci po pádu režimu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Skupina, v níž byl kromě Changa také Američan či Jihokorejec, přepadla severokorejskou ambasádu 22. února. Ozbrojena noži a údajně atrapami pistolí tam několik hodin zadržovala její zaměstnance a přesvědčovala je, aby zběhli z KLDR. Všem ze skupiny se podařilo uprchnout ze Španělska přes Lisabon do Spojených států.

Soudce podle agentury Reuters hodlá podat formální žádost o vydání podezřelých do Španělska, kde jim hrozí až 28 let vězení za trestné činy vniknutí na cizí pozemek, ublížení na zdraví a loupež.

Šifrovací počítač dražší než lidský život

CCD vešla v obecnou známost po zavraždění Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora, před dvěma lety na letišti v Malajsii. Ze zorganizování vraždy, která byla podle vyšetřovatelů spáchána zakázanou bojovou látkou VX, jsou podezřelé severokorejské tajné služby.

Po Kim Čong-namově smrti zveřejnila CCD v březnu 2017 na internetu videonahrávku, v níž uvedla, že se postarala o Kim Han-sola (syna zavražděného), jeho matku a sestru.

Podle britského deníku The Telegpraph, který se odvolává na prohlášení zběhlého severokorejského diplomata Tche Jong-ha, bylo cílem akce na madridském velvyslanectví získání šifrovacího počítače, kterým Pchjongjang posílá rozkazy na své ambasády po celém světě. Pro Severokorejce má podle něj toto zařízení „větší cenu než lidský život“ a jeho ztráta může „kriticky ohrozit“ tamní režim.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme