Česko 0:0 Švýcarsko

Ambasáda USA v Jemenu je zavřená, ostatní na Blízkém východě otevírají

Osmnáct z devatenácti ambasád Spojených států na Blízkém východě a v Africe dnes po týdnu začne fungovat. Velvyslanectví v Jemenu ale zůstává i nadále uzavřené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják hlídkující na checkpointu poblíž jemenského města Sana'a | Foto: Reuters

Důvodem týdenního přerušení práce amerických úřadů v oblasti byla hrozba ozbrojených útoků, které podle amerických zpravodajských služeb chystala Al-Káida.

„Hrozba je dostatečně významná proto, abychom přijali veškerá nutná opatření. Udělali jsme už opravdu hodně pro zvýšení bezpečnosti našich ambasád po celém světě, zvláště ale na Blízkém východě a v severní Africe, kde bývají hrozby největší," zdůvodnil týden trvající opatření americký prezident Barack Obama.

V Jemenu ale hrozba nadále trvá. Americká armáda tam pomocí bezpilotních letounů zasahuje proti islamistickým ozbrojencům. V nepřístupných jemenských horách má základny jedna z nejaktivnějších odnoží Al-Káidy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnostních opatřeních kolem amerických ambasád mluvil zpravodaj ČRo na Blízkém východě Štěpán Macháček

Přísně střežená byla od minulého týdne například budova velvyslanectví USA v Egyptě. Káhirská ambasáda byla velmi dobře hlídaná i v minulosti a opatření se ještě zpřísnila po prvních protimubarakovských demonstracích před dvěma a půl rokem. A během akutních hrozeb teroristického útoku v uplynulém týdnu se bezpečnost znovu posílila.

V ulicích kolem ambasády, která je nedaleko náměstí Tahrír, jsou všude rozmístěné policejní antony a obrněné vozy, autem se tam prakticky nedá vůbec dostat. Ulice jsou zcela zahrazené hradbou z betonových kvádrů a kontrole neuniknou ani pěší, pokud u sebe mají větší zavazadlo.

„Když to člověk vidí, tak si těžko dokáže představit, že by bezprostředně na tom místě mohl někdo na ambasádu zaútočit,“ přibližuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu.

Štěpán Macháček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme