Britskou ministryni sestřelily kvóty na vysídlení imigrantů. Týkat se měly lidí z Karibiku

Britská ministryně vnitra rezignovala kvůli skandálu kolem vyhošťování přistěhovalců z Karibiku. Amber Ruddová se přiznala, že v této věci podala parlamentu zavádějící informace.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Skandál okolo špatného zacházení s poválečnými přistěhovalci a jejich potomky se týká takzvané Windrush generace - pojmenované podle jedné z prvních lodí, které po druhé světové válce přistěhovalce z Karibských ostrovů do Velké Británie přivezla.

Policistům z nich běhal mráz po zádech. Gangsteři z Oděsy přesunuli svůj zájem na londýnské nemovitosti

Číst článek

Lidé z různých částí někdejšího impéria přijížděli na britské ostrovy na pozvání Londýna, protože po válce byl velký nedostatek pracovních sil. Tohle volání přilákalo ve 40. a 50. také několik set tisíc lidí z Karibiku.

Šlo o lidi černé pleti, kteří často museli čelit rasismu včetně otevřeného násilí. Mnoho z nich dodnes nemá britské občanství, a tedy ani volební právo a často například ani přístup k veřejné lékařské péči. Stejný problém trápí i jejich děti.

Lidé přišli na pozvání britské vlády, podíleli se na poválečné obnově země a čelili rasistickým útokům, a pak po 50 letech života v Británii skončili ve sběrných centrech pro vysídlení, často přišli o práci a podobně.

Demonstrace na podporu generace Windrush v Londýne v dubnu 2018 | Foto: Darren Staples | Zdroj: Reuters

Snaha je vyhostit vyvolala velké rozhořčení a odpor značné části veřejnosti. Bezprostředním důvodem rezignace Amber Ruddové je ale spíš to, že v minulém týdnu lhala - nebo oficiálně: neúmyslně podala nepřesné informace - při slyšení v parlamentním výboru.

Ruddová opakovaně tvrdila, že její ministerstvo nemá přesně stanované cíle pro počet vyhoštěných nelegálních migrantů, že takhle její úřad nefunguje. Deník Guardian ale o víkendu zveřejnil dva dokumenty ministerstva vnitra, ze kterých jasně vyplývá, že ministerstvo takové cíle má, i to, že o nich Ruddová věděla, nebo přinejmenším že se probíraly v nejužším vedení úřadu.

Hněv zejména z řad příslušníků Windrush generace míří i na samotnou premiérku Theresu Mayovou. Ta byla předtím do roku 2016 víc než 6 let ministryní vnitra a právě jí tak tito lidé i labouristická opozice vnímají jako hlavního viníka celého skandálu.

Stínová ministryně vnitra Diane Abbotová rezignaci Amber Ruddové přivítala, vyzvala ale zároveň premiérku Mayovou, aby i ona složila účty za svůj podíl v celé kauze.

Byla to právě Mayová, kdo v roce 2012 z postu ministryně vnitra zavedla nová pravidla, podle kterých museli přistěhovalci například složitě dokazovat svoje právní postavení, a která poškodila hodně lidí z generace Windrush. Mayová už se jim omluvila za příkoří, slíbila kompenzace a vyzvala k napravení historických křivd.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme