Američan Bales, který loni brutálně vraždil v Afghánistánu, dostal doživotní trest

Na doživotí poslal americký vojenský soud za mříže seržanta Roberta Balese, který loni v Afghánistánu brutálně zavraždil 16 civilistů. Mezi jeho oběťmi byly i ženy a děti. K mírnějšímu rozsudku mu nepomohla ani omluva. V té Bales označil své činy za zbabělost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Bales | Foto: Spc. Ryan Hallock | Zdroj: ČTK

Vojenský soud uložil Balesovi doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění. O to usilovala obhajoba. Polehčující okolností měla být traumata, která si Bales odnesl z předchozích tří misí v Iráku, a také to, že byl do Afghánistánu nasazen proti své vůli.

Porotu ale nakonec neobměkčil ani omluvou, ve které se omluvil pozůstalým a prohlásil svoje činy za zbabělost.

Balesovi původně hrozil dokonce trest smrti. Seržant se ale už v červnu k vraždění přiznal, aby se nejvyššímu možnému trestu vyhnul. A to se mu podařilo.

Několik přeživších a rodinní příslušníci obětí, kteří byli převezeni do USA, poskytli tento týden svá svědectví.

Jeden z nich proklel Balese za to, že zaútočil na lidi, z nichž někteří spali a jiní prosili o milost. "Když někdo přijde o dítě, celý jeho život se tím zcela rozvrátí," řekl muž, který přišel při masakru o 11 členů rodiny, včetně matky, manželky a šesti ze sedmi svých dětí.

Podle něj je doživotní trest mírný. „Není to spravedlivý trest. Seržant Bales dostal jen doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Zajímalo by mě, jaký trest by žádal průměrný Američan pro někoho, kdo k němu vtrhnul uprostřed noci, zabil 11 členů jeho rodiny a ještě se všechno pokusil podpálit,“ dodal muž.

Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme