Američan neprávem odsouzený za znásilnění čekal na spravedlnost 30 let

Soud v americkém Texasu osvobodil po 30 letech muže neprávem odsouzeného za znásilnění. K prokázání jeho neviny pomohl test DNA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Systém se musí změnit za každou cenu,“ prohlásil lakonicky Cornelius Dupree po osvobozujícím verdiktu. Soud ho poslal na 75 let za mříže za ozbrojené přepadení a znásilnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ Cornelia Dupree připomněl David Koubek

Tyto činy údajně spáchal v roce 1979 ještě s jedním mužem, Anthony Massingillem, který stále zůstává ve vězení. Oběť zločinu, který se opravdu stal, pak při vyšetřování na fotografiích identifikovala právě tyto dva muže.

Soud případ po mnoha letech znovu otevřel, v kriminální laboratoři se totiž našly důkazy zajištěné v roce 1979, z nich se mohla odebrat DNA a testy potom dokázaly nevinu Cornelia Dupree.

40 podobných případů

Tento případ ale není jediný, kdy na základě nových testů DNA soudy očistily ty, koho před tím označily za zločince. Jen v Texasu jich bylo za poslední léta čtyřicet. Ve valné většině případů šlo právě o chybnou identifikaci.

V celých Spojených státech mohly nesprávné identifikace podezřelých za tři čtvrtiny případů, kdy byl odsouzený nevinný člověk a přišlo se na to později na základě testů DNA. Taková je alespoň statistika nevládní organizace "Projekt Nevina", která pomáhala řešit i tento případ. Policie proto musela přijmout nová pravidla pro identifikaci podezřelých.

V Texasu je 30 let, které strávil Cornelius Dupree neprávem za mřížemi rekord. To ale neznamená, že by se nějaký takový další případ nemohl objevit. Dosud byla totiž analýza DNA uložena jen u případů, které byly z roku 1981 nebo novějších.

Teď se zjistilo, že analyzovatelné vzorky a důkazy zajištěné na místě mají v policejních laboratořích i z dřívější doby, takže je možné, že se ještě nějaké případy ukážou.

Igor Maňour, Martin Hromádka, Vít Pohanka, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme