Američan z řad Talibanu stane v USA před soudem

Americký občan John Walker Lindh, který bojoval v řadách Talibanu a byl zadržen při mezinárodní akci proti tomuto fundamentalistickému hnutí, byl včera večer letecky eskortován do Spojených států. Rodiče očekávali Walkera na letišti, ale není jasné, zda dostali povolení vidět ho. Walker přiletěl na palubě vojenského nákladního letounu do blízkosti Washingtonu po 45 dnech výslechů v Afghánistánu a na americké válečné lodi v Perském zálivu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká základna Guantanamo na Kubě | Foto: US NAVY

Při prvním předběžném výslechu ještě v Afghánistánu se prý přiznal, že věděl tři měsíce předem o chystaných teroristických útocích proti New Yorku a Washingtonu. Dnes bude předveden před federální soud v americkém státě Virginia, kde bude dotázán, zda si přeje právního zástupce. Vlastní soudní líčení však pravděpodobně ještě nezačne. Walker byl obviněn ze spiknutí s cílem zabít americké občany, za což mu hrozí doživotní vězení. Formálně jej musí ještě obvinit velká porota. Američtí vojáci ho zajali spolu s dalšími bojovníky Al-Káidy při vzpouře v afghánském vězení.

Americké úřady dlouho váhaly, jak s mladým, dvacetiletým mužem naložit. Podle americké ústavy se na něho jako amerického občana nevztahovalo rozhodnutí o postavení bojovníků teroristické organizace před vojenské tribunály. Američané členům Al-Káidy nepřiznávají statut válečných zajatců, protože nebojovali v oficiálně uznávané armádě. Ministr spravedlnosti John Ashcroft uvedl, že Walkera ke spolupráci s teroristy nikdo nenutil a že naopak Walker našel cestu k nim dobrovolně. Dodal, že dostane záruku poctivého a spravedlivého soudu. Ministr nevyloučil možnost obvinění ze zrady, za kterou je trest smrti, ale upozornil, že by se obvinění obtížně dokazovalo.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme