Američana pustili po 28 letech z vězení. Nový soudce odhalil divné výpovědi svědků

V americké Severní Karolíně byl propuštěn muž, kterého soud poslal před osmadvaceti lety do vězení za vraždu. Měl si odsedět doživotní trest. Soudce ovšem nyní našel v celém případu řadu chyb a nařídil muže propustit. Zatím ale jen do domácího vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodba věznice (ilustrační foto)

Chodba věznice (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Johny Small podle obžaloby zastřelil v roce 1988 prodavačku Pam Dreherovou v jejím obchodě s tropickými rybkami ve Wilmingtonu. Obžaloba tehdy neměla jeho otisky prstů z místa činu, dokonce nikdo nenašel ani vražednou zbraň. Přesto policie mladého muže, tehdy mu bylo šestnáct let, obvinila z loupežné vraždy.

Small celou dobu trval na své nevině. Soud mu nicméně uložil doživotí. Jediné, co Johnyho Smalla poslalo navždy do vězení, byli údajní svědci z místa činu.

Soudce ale po 28 letech zjistil, že očití svědci ve skutečnosti nemohli tou dobou být na místě činu. Jeden z nich dokonce přiznal, že ho ke křivému svědectví přinutil policejní vyšetřovatel. Měl mu prý za to spolu s tehdejším soudcem slíbit, že stáhnou jiná obvinění, kterým svědek tou dobou čelil.

Další svědkyně při někdejším procesu tvrdila, že šla okolo obchodu a viděla z něj Smalla vyjít. Ale její pracovní výkazy ukázaly, že v inkriminovanou dobu byla v práci. Jako svědkyně se navíc přihlásila až poté, co se dozvěděla o možné odměně a o zločinu se dočetla ve zprávách.

Johny Small si nyní užívá toho, co v době jeho uvěznění neexistovalo, například mobilní telefon, facebook, twitter. Je prý nadšený, že spí na gauči a má k dispozici horkou sprchu, i když to všechno zatím jen v domácím vězení.

Tam totiž zůstane do doby, než soudce rozhodne, zda proces obnoví, nebo zruší všechna obvinění.

Ve velké nejistotě ovšem zůstávají i všichni svědci. Těm hrozí obvinění za křivé svědectví. V tom případě by si zřejmě s Johny Smallem vyměnili místa a putovali by do vězení. Ve Spojených státech je křivé svědectví poměrně závažným zločinem.

V loňském roce bylo v USA osvobozeno 150 lidí neprávem odsouzených za násilné trestné činy, což je rekordní číslo podle databáze, kterou vede právnická univerzita v Michiganu. Celkem zachycuje více než 1850 takových případů v USA.

ČTK, David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme