Američana pustili po 28 letech z vězení. Nový soudce odhalil divné výpovědi svědků

V americké Severní Karolíně byl propuštěn muž, kterého soud poslal před osmadvaceti lety do vězení za vraždu. Měl si odsedět doživotní trest. Soudce ovšem nyní našel v celém případu řadu chyb a nařídil muže propustit. Zatím ale jen do domácího vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodba věznice (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Johny Small podle obžaloby zastřelil v roce 1988 prodavačku Pam Dreherovou v jejím obchodě s tropickými rybkami ve Wilmingtonu. Obžaloba tehdy neměla jeho otisky prstů z místa činu, dokonce nikdo nenašel ani vražednou zbraň. Přesto policie mladého muže, tehdy mu bylo šestnáct let, obvinila z loupežné vraždy.

Small celou dobu trval na své nevině. Soud mu nicméně uložil doživotí. Jediné, co Johnyho Smalla poslalo navždy do vězení, byli údajní svědci z místa činu.

Soudce ale po 28 letech zjistil, že očití svědci ve skutečnosti nemohli tou dobou být na místě činu. Jeden z nich dokonce přiznal, že ho ke křivému svědectví přinutil policejní vyšetřovatel. Měl mu prý za to spolu s tehdejším soudcem slíbit, že stáhnou jiná obvinění, kterým svědek tou dobou čelil.

Další svědkyně při někdejším procesu tvrdila, že šla okolo obchodu a viděla z něj Smalla vyjít. Ale její pracovní výkazy ukázaly, že v inkriminovanou dobu byla v práci. Jako svědkyně se navíc přihlásila až poté, co se dozvěděla o možné odměně a o zločinu se dočetla ve zprávách.

Johny Small si nyní užívá toho, co v době jeho uvěznění neexistovalo, například mobilní telefon, facebook, twitter. Je prý nadšený, že spí na gauči a má k dispozici horkou sprchu, i když to všechno zatím jen v domácím vězení.

Tam totiž zůstane do doby, než soudce rozhodne, zda proces obnoví, nebo zruší všechna obvinění.

Ve velké nejistotě ovšem zůstávají i všichni svědci. Těm hrozí obvinění za křivé svědectví. V tom případě by si zřejmě s Johny Smallem vyměnili místa a putovali by do vězení. Ve Spojených státech je křivé svědectví poměrně závažným zločinem.

V loňském roce bylo v USA osvobozeno 150 lidí neprávem odsouzených za násilné trestné činy, což je rekordní číslo podle databáze, kterou vede právnická univerzita v Michiganu. Celkem zachycuje více než 1850 takových případů v USA.

ČTK, David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme