Američané a Číňané si mohou během dvoudenního jednání vyříkat, kdo koho na internetu špehuje

Kdo koho špehoval na internetu? Číňané Američany, nebo Američané Číňany? Obě strany si vzájemná obvinění z internetového špehování mohou vyříkat právě dnes, kdy spolu jednají zástupci americké a čínské vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry | Zdroj: Reuters

V posledních letech si Američané opakovaně stěžovali na desítky hackerských útoků. Hackerům se podařilo proniknout nejen do vládních počítačových sítí, ale také do firemních sítí, kde zcizovali důležitá tajemství - jednak bezpečnostní, ale i obchodní povahy.

Američané byli přesvědčeni, že v mnoha případech jsou útoky vedeny z Číny, v jednom případě vedla stopa podle jedné americké firmy do zvláštní jednotky čínské armády, která se hackerstvím zabývá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O špehování na internetu a americko-čínském jednání mluvil v Odpoledním Radiožurnálu komentátor ČRo Milan Slezák

Američané tvrdí, že v důsledku internetového špehování a špionáže přišli o obchodní tajemství, které by jim přepočteno na dolary vyneslo 320 miliard dolarů.

Edward Snowden, obviněný v USA ze špionáže, prohlásil, že se Američané dopustili 61 000 útoků, mnohé z nich mířily do Honkongu a Pekingu.

Jednání o hackerských útocích bylo jen úvodem k dvoudenním podrobným americko-čínským rozhovorům, kterých se za hostitele zúčastní například ministr zahraničí John Kerry a ministr financí Jack Lew.

Jednat budou především o Severní Koreji, územních sporech v Pacifiku, o sporech v zemědělství, měnovém kurzu nebo vývozních kontrolách.

Pavel Polák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme