Američané a Íránci prý tajně navazují diplomatické kontakty

Spojené státy a Írán se pokoušejí navázat tajné diplomatické kontakty. S odvoláním na své zdroje v newyorském sídle OSN to píše izraelský deník Ha'arec. Washington a Teherán přerušily diplomatické styky krátce po íránské islámské revoluci na konci sedmdesátých let. Snahy o navázání kontaktů prý teď probíhají na pozadí chystaného zasedání Valného shromáždění OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z Íránu smerem ke Kavkazu | Foto: Jaroslav Zoula

Do New Yorku už přijel íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Právě lidé z jeho doprovodu podle izraelského Ha'arecu diskrétně jednají s americkými diplomaty.

Izrael v minulosti projevoval nad náznaky sbližování mezi Spojenými státy a Íránem nelibost. Považuje takový vývoj za nevhodný pro své postavení a bezpečnostní zájmy.

Američané ještě v osmdesátých letech prodávali íránskému režimu zbraně. V poslední době zase Teherán několikrát Američanům diskrétně pomohl s jejich válečnými operacemi v Iráku a v Afghánistánu. Navenek se ale oba státy chovají velmi nepřátelsky a svádějí boj o vliv na celém Blízkém východě.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme