Američané a jejich spojenci údajně vedou mírové rozhovory s Talibanem

Armády zemí zapojené v Afghánistánu do bojů proti Talibanu vedou se členy povstaleckého hnutí mírové rozhovory. Prohlásil to prezident Hamíd Karzáí, podle kterého dialog začal letos a vyvíjí se úspěšně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Talibanu. | Zdroj: Reuters

Jenom několik hodin po Karzáího slovech zabili sebevražední útočníci v policejní stanici vzdálené pouhý kilometr od prezidentského paláce devět lidí. A k akci se přihlásil právě Taliban. Bývalý velitel britských jednotek v Afghánistánu plukovník Richard Kemp řekl v televizi BBC, že se západní zpravodajské služby nejspíš snaží navazovat kontakty s Talibanem nepřímo přes prostředníky.

„Myslím, že se prostě Američané, Britové i ostatní angažované země snaží udělat maximum pro určité usmíření v Afghánistánu. Podstatou těch snah je záměr oddělit méně skalní frakce Talibanu od tvrdého jádra kolem mully Umara,“ řekl Kemp.

Realita je ale podle něj dost odlišná od tvrzení prezidenta Karzáího o dobrém vývoji rozhovorů. „Považuji za vyloučené, že by tyhle námluvy mohly kdykoliv v budoucnu vést k respektování afghánské ústavy Talibanem. Jediným možným řešením zůstává zatím nereálná porážka a konec tohoto hnutí,“ dodal Kemp.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme