Američané bojují proti Iráku, ale také proti prezervativům

Západní demokracie dříve krutě odsuzovaly barbarské chování totalitních režimů, které mučily své oponenty. Američané se v tom dnes chovají úplně stejně jako jejich proklamovaný nepřítel číslo jedna Saddám Husajn - píše britský tisk. Na pozadí chystaného útoku proti Iráku se poněkud ztrácí jiná Bushova válka. Vypadá sice menší, ale zemře při ní možná víc lidí, než na Blízkém východě. Jde o válku proti prezervativům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Tváří v tvář rozmáhajícímu se terorismu ztrácejí světové demokracie svoji tvář, píše britský analytický týdeník The Economist.

Západní demokracie dříve krutě odsuzovaly barbarské chování totalitních režimů, které mučily své oponenty. Američané se v tom dnes chovají úplně stejně jako jejich proklamovaný nepřítel číslo jedna Saddám Husajn.

Americké oficiální kruhy sice popřely, že by došlo k jakémukoliv nátlaku při vyšetřování členů Al Kajdy. Podle Economistu ale vlastně vysílají do světa otázku: "Co myslíte, jak daleko můžeme zajít při zjišťování dalších záměrů nebezpečných teroristů? Situaci dobře vystihuje příměr známého amerického komentátora. Máte zalidněnou budovu s tikající bombou. Jeden vězeň ví, kde je umístěna. Budete ho mučit, abyste zachránili desítky jiných lidí?

Většina lidí by prý odpověděla: "ano". Mnozí západní politologové a právní experti se proto domnívají, že v takových extrémních případech lze nátlak, který nekončí smrtí, akceptovat. Podle Economistu je ale scénář "tikající bomby" mnohem složitější. Jak velký nátlak je možno na vězně použít? Neohrožujeme tím práva jeho rodiny, sousedů, státu? Brát v úvahu musíme také osobnost vyšetřovatele a možné zneužití pravomocí. Jisté je, že se tímto problémem dotýkáme základních jistot, na kterých je postavena naše západní společnost.

Jestliže se chce Maďarsko stát členem Evropské Unie, musí, přinejmenším pro Slovensko, zrušit svůj zákon o zahraničních Maďarech, domnívá se slovenská Pravda.

Podle deníku je přímo podstata tohoto zákona špatná. Proto je také stanovisko Bruselu k tomuto problému tak jednoznačné. Nový zákon z dílny bývalého premiéra Orbána pro maďarské menšiny v okolních zemích by měl například umožnit zahraničním Maďarům získat další sociální dávky a legalizovat jejich menšinu jakýmisi zvláštními maďarskými "polopasy".

Slovensko s návrhem zákona nesouhlasí a tak zvolilo, podle maďarského expremiéra Orbána, velice nediplomatickou cestu. S Budapeští se prostě vůbec nebaví. Přitom problémy, jimiž Orbán ospravedlňuje zákon, nehrozí na Slovensku. Migrace maďarských minorit se týká spíše chudších zemí, jako je Rumunsko. Navíc, pokud Slováci a Maďaři vstoupí v roce 2004 do Evropské Unie, pozbyde celý zákon smysl. Slováci a stejně tak deník Pravda jsou tedy přesvědčeni, že ze strany Maďarů jde spíš o takové malé popíchnutí. A takové chování rozhodně není evropské.

Všechny slovenské deníky se věnují pohybu uvnitř Hnutí za demokratické Slovensko. Mnohé z nich jsou přesvědčeny, že Vladimír Mečiar svým setrváním v předsednickém křesle situaci zvládl. Jeho oponent Vojtěch Tkáč, který jej vyzýval k rezignaci, nakonec sám opustil post místopředsedy. Dnes už citovaný Deník Pravda to označil za jeho vlastní fiasko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokračuje bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Na pozadí chystaného útoku proti Iráku se poněkud ztrácí jiná Bushova válka.

Vypadá sice menší, ale zemře při ní možná víc lidí, než na Blízkém východě. Jde totiž o válku proti prezervativům. V diskreditační kampani, která se rozběhla po Spojených státech, byly použity silné kalibry: začalo to letáky amerických Evangelíků a pokračuje přes odmítání škol uvádět kondomy jako ochranný prostředek při sexu.

Podle newyorských Timesů přitom vše nasvědčuje tomu, že tato kampaň pochází přímo z Bílého domu. Například při nedávné návštěvě v Bangkoku zástupci Spojených států prohlásili, že nemohou doporučit používání prezervativů.

V zemi, která je vyhlášena obchodem se ženami, by takové prohlášení mohlo mít katastrofální následky. Americká administrativa také rapidně snižuje počet darovaných prezervativů do chudých zemí v Africe, které jsou ochromené virem HIV. Jaký je záměr této diskreditační kampaně, není jisté. Pokud ale bude mít úspěch, následky v podobě nakažených smrtelnými pohlavními chorobami se budou počítat do miliónů obětí. Jen za dobu, co čteme tento článek, zemřelo na AIDS dvacet osm lidí, z toho pět dětí, uvádí smutnou statistiku New York Times.

Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme