Američané bojují v Bagdádu proti sunnitské milici, kterou sami vytvořili

Už druhý den bojují v Bagdádu irácké vládní jednotky a američtí vojáci proti sunnitské milici známé jako Synové Iráku. Pouliční střety na východě města odstartovalo zatčení šéfa této ozbrojené skupiny Ádila Mašhadáního. Dosud zahynuli nejméně tři lidé a na 20 dalších utrpělo zranění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Bagdádu

násilí v Bagdádu | Zdroj: ČTK

V násilím zmítané zemi tento konflikt vybočuje tím, že Američané bojují proti skupině, kterou před dvěma lety sami vytvořili.

Sunnitské milice dostaly i peníze a zbraně, to vše k boji proti teroristům z Al-Káidy. Do nově vytvářené domobrany přešly pod americkým patronátem mnozí šajchové i ozbrojenci, kteří do té doby patřili k protivládnímu táboru.

Vytvořením milicí se skutečně podařilo výrazně zasáhnout struktury Al-Káidy v Iráku a omezit teror. Zároveň ale už tehdy někteří experti upozorňovali, že loajalita nových spojenců Američanů není jistá. Mašhadání byl teď zatčen proto, že se prý sám podílel na terorismu.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme