Američané chtějí hlavu Annana

Američané zvyšují tlak na vedení OSN. Nejsou spokojeni s přístupem čelných představitelů světové organizace k vyšetřování programu ropa za potraviny, který měl pomoci iráckým lidem v době sankcí uvalených na režim Saddáma Husajna. Americký senátor Norm Coleman dokonce žádá odstoupení generálního tajemníka OSN Kofiho Annana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan a Hans Blix | Foto: Jan Vytopil

Republikánský senátor obviňuje Kofiho Annana z nekompetentnosti a špatného vedení. Po sedmi měsících vyšetřování programu ropa za potraviny dospěl k závěru, že pokud zůstane Annan i nadále generálním tajemníkem OSN, nikdy se Američané nedozvědí o podezřeních z korupce celou pravdu. Spojené státy, které naplňují téměř čtvrtinu rozpočtu OSN, se obávají, že v 90. letech mohlo dojít k největším finančním podvodům právě pod vedením Kofiho Annana.

Skandály zraňují OSN ve chvíli, kdy organizace zveřejňuje plány na největší změny jejího fungování od vzniku po 2. světové válce.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme