Američané chtějí rozhodnout o umístění protiraketové základny během zimy

Americká administrativa stále pracuje na technických podmínkách návrhu výstavby protiraketové základny v Česku nebo Polsku. Zástupce Úřadu protiraketové obrany (MDA) generál Marvin McNamara potvrdil Českému rozhlasu, že Washington chce předložit návrh vládám obou zemí tuto zimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

raketa Interceptor | Foto: Missile Defence Agency USA

Americká administrativa teď pracuje na technických podmínkách výstavby obranné základny, ale zvažuje i politickou situaci v Česku a Polsku.

"Na základě souhlasu hostitelské země bychom chtěli začít s úpravami terénu a ohraničením stavby příští rok, ale je zásadně důležité začít se stavbou v roce 2008," řekl Českému rozhlasu ve Washingtonu generál McNamara.

Plně funkční by podle něj základna měla být v roce 2011. Pokud Spojené státy souhlas vybraných zemí nezískají, budou zvažovat jinou variantu, konstatoval generál.

Na protiraketové základně by mělo být rozmístěno deset střel Interceptor, které mají bránit Evropu a Ameriku před možným napadením mezikontinentálními raketami zejména z Blízkého východu. Interceptory nenesou žádnou výbušninu a rakety ničí na oběžné dráze prostým nárazem.

Američané se ještě nerozhodli pro to, zda navrhnout jednu základnu, nebo umístění zvlášť protiraketového systému a zvlášť radaru v Česku a Polsku. Z technického hlediska se jeví jednodušší jedna základna, na které by pracovalo asi 200 až 500 amerických vojáků a civilistů.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme