Američané chystají miliardový prodej zbraní na Tchaj-wan. Čína je 'pobouřena'

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek oznámilo, že plánuje prodat Tchaj-wanu zbraně v hodnotě 1,42 miliardy dolarů. Podle agentury Reuters obchod rozhněvá Čínu, která ostrov považuje za svou nedílnou součást.

Washington (Aktualizováno: 11:00 30. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraně, náboje, munice | Zdroj: Reuters

Spojené státy plánují prodat na Tchaj-wan zbraně v celkové hodnotě 1, 42 miliardy dolarů (32,5 miliardy korun). Obchod rozhněval Čínu, která považuje Tchaj-wan za svou součást. Podle agentury Reuters Čína prostřednictvím svého velvyslanectví v USA vyzvala Washington, aby své "špatné rozhodnutí" ihned odvolal.

Pokud se obchod uskuteční, půjde o první prodej zbraní Tchaj-wanu za vlády nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho administrativa již o sedmi chystaných kontraktech informovala Kongres, který musí obchod schválit.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že Tchaj-wan má dostat rakety a jejich součástky spolu s torpédy a technickou asistencí pro radar včasné výstrahy. Podle mluvčí resortu prodeje prokážou, že USA podporují Tchaj-wan v jeho schopnosti udržet si dostatečné kapacity pro sebeobranu. Nic se ale prý nemění na dlouhodobé americké politice jedné Číny, tedy akceptaci názoru Pekingu, že Tchaj-wan je čínskou provincií.

Čína v pátek Washington vyzvala, aby od svého „špatného rozhodnutí" upustil. „Čínská vláda a čínský lid mají plné právo být pobouřeny," uvedla čínská ambasáda v prohlášení ve čtvrtek pozdě večer. Prodej podle Pekingu vysílá velmi špatný vzkaz silám požadujícím nezávislost Tchaj-wanu.

Trump dal po nástupu do funkce najevo, že se necítí vázán politikou jedné Číny a přijal telefonát od tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen. V únorovém telefonátu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ale Peking ujistil, že bude politiku jedné Číny respektovat.

Peking považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a zakazuje jakékoli oficiální kontakty mezi ostrovem a ostatními zeměmi. Ostrov se nicméně vyvíjí samostatně od roku 1949, kdy na něj před komunisty uprchli čínští nacionalističtí politici. Většina zemí světa nároky Pekingu uznává, byť jen formálně. S Tchaj-wanem nicméně udržují styky na nižší úrovni.

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem se od nástupu protičínsky orientované Cchaj Jing-wen v květnu minulého roku zhoršují. V březnu Čína zadržela tchajwanského aktivistu Li Ming-čea při jeho soukromé cestě do Číny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme