Američané chystají plán na sesazení syrského prezidenta s podporou Ruska

Spojené státy prosazují nový plán na odstranění syrského prezidenta Bašára Asada. Tentokrát by mělo jít o kompromisní řešení přijatelné pro syrskou opozici, ale také pro Rusko, které dosud Asada vehementně bránilo. O plánu informuje s odvoláním na diplomatické zdroje list New York Times.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad při svém dnešním projevu | Foto: ČTK/AP

Americký deník s článkem přichází v den, kdy světové společenství se zděšením reaguje na masakr desítek dětí v syrském městě Húla.

Plánu se ve Washingtonu, ale i v Moskvě říká „jemenský scénář". Už červnu by o něm měli jednat prezidenti obou zemí Barack Obama a Vladimir Putin.

Asad by tak měl odejít ze scény podobně jako někdejší jemenský prezident Sálih, tedy řízeně a při zachování některých prvků dosavadního režimu, protože v San'á převzal Sálihovu roli jeho letitý viceprezident Abdu Rabbuh Mansúr Hádí.

Svět šokoval masakr desítek dětí v syrské Húle. Opozice ho připisuje armádě

Číst článek

Američané prý doufají, že takový model bude přijatelný i pro radikální křídlo syrské opozice. To zatím volá po úplném odstranění Asadova režimu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme