Američané chystají v Afghánistánu další operace

Protiteroristické tažení Spojených států na území Afghánistánu ještě nekončí. Jak uvádí washingtonská zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, Pentagon připravuje další operace proti zbývajícím členům hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida na jihu a východě země. Oblasti, které se mají stát terčem úderu, zatím prozkoumávají americké špionážní letouny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vysazení vojáků z vrtulníku | Foto: USMC

Na dosud největší pozemní bitvu v Afghánistánu, operaci Anakonda, naváží podle dnešního listu The Washington Post další útoky na dvě až tři oblasti v jižním a východním Afghánistánu. Ty v současné době podrobně prozkoumávají americké špionážní letouny. Podle generála amerických pozemních sil Franklina Hagenbecka jde o místa, kde se Taliban a Al-Káida těší tradiční podpoře místních obyvatel.

Pentagon podle něj zvažuje tři varianty útoku: útok vedený afghánskými silami, útok elitních komand amerických ozbrojených sil a útok omezený na vzdušné údery. Další detaily chystané operace včetně termínu jejího zahájení ale odmítl sdělit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Krupauerová o dalších plánech Pentagonu

V rámci operace Anakonda ve východoafghánském údolí Šahi Kot vyhnaly spojenecké síly z úkrytů asi tisíc příslušníků Talibanu a Al-Káidy. Oblast nadále prohledává asi 500 vojáků. Pátrání po členech obou extremistických organizací současně pokračuje i v jiných částech země.

Olga Krupauerová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme