Američané hlásí další sonické útoky na diplomaty na Kubě, za poslední dva roky zranily 19 lidí

Útoky akustickým zařízením na americké diplomaty na Kubě pokračují. Potvrdilo to americké ministerstvo zahraničí s tím, že další incident se stal v srpnu.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvukové vlny už zranily za poslední dva roky 19 lidí. Útoky způsobují ztrátu rovnováhy, trvalou hluchotu, ale také poškození mozku. Američané za ně viní Kubu, která nařčení popírá s tím, že incidenty vyšetřuje. Mezi zraněnými je kromě amerických diplomatů i jeden Kanaďan.

Američané na Kubě byli terčem akustického útoku, píše AP. Poškozený sluch má 16 členů ambasády

Číst článek

Jakým způsobem jsou útoky vedeny, není jasné. Symptomy následků útoku oznámili diplomaté koncem loňského roku. USA kvůli neschopnosti ochránit americké zaměstnance vyhostily v květnu dva kubánské diplomaty.

Jakým způsobem jsou útoky vedeny, není jasné. Americká média hovoří o akustickém zařízení, které vydává pro lidské ucho neslyšitelné zvukové vlny, které mohou způsobit hluchotu.

Profesor technických věd na Oxfordské univerzitě Robin Cleveland řekl, že "to, co se děje na Kubě, je zřejmě způsobeno ultrazvukem - frekvencemi vyššími než 20 kilohertzů", s čímž souhlasí i Tim Leighton, který přednáší na Southamptonské univerzitě vědu o ultrazvuku a akustice pod vodní hladinou. Leighton se ale zároveň kloní k jednoduššímu vysvětlení. Podle něj je třeba nejdříve prověřit, zda personál nebyl vystaven jedu nebo nějakým drogám.

Symptomy poprvé oznámilo koncem loňského roku několik amerických diplomatů a jeden Kanaďan. V květnu USA za neschopnost Kuby poskytnout diplomatům ochranu vyhostily dva kubánské diplomaty. Letos v srpnu USA oznámily, že ošetření potřebovalo 16 postižených a že útoky už ustaly.

Podle svazu americké zahraniční služby se u postižených projevuje fyzické poškození mozku, permanentní ztráta sluchu a přídatné symptomy jako ztráta rovnováhy, úporné bolesti hlavy, otok mozku a narušení kognitivních funkcí.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme