Američané intenzivně šetří usmrcení civilistů v irácké Hadíse

Americká armáda zahájila tvrdé vyšetřování incidentu v irácké Hadíse, kde se vojáci námořní pěchoty podle všeho mstili za vraždu svého kamaráda zabíjením civilistů. Přestože vyšetřování ještě neskončilo, velení koaličních sil v Iráku nařídilo povinné školení etiky pro americké, britské a další koaliční vojáky v Iráku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Incident v irácké Hadíse je ve Spojených státech horké téma. Takovým lakmusovým papírkem je tu deník USA Today, který není tak "přepolitizovaný" jako třeba Washington Post a New York Times, a i ten to má dnes na první straně. Kolo vyšetřování se teprve rozjíždí, ale americká armáda a nakonec i prezident Bush veřejně potvrdili, že zadali vyšetřování a že pokud se vina námořních pěšáků prokáže, budou tvrdě potrestáni. Jak se to ostatně stalo i vojákům, kteří týrali a šikanovali válečné vězně v Iráku.

Vyšetřování se už rozjelo, takže až budou všechny podklady, budu určitě soud. Druhý nejvýše postavený velitel v Iráku, generál Peter Chiarelli, ale už nařídil speciální školení v morálních hodnotách pro všechny koaliční vojáky v Iráku. 130 tisíc z nich jsou Američané. Půjde, řekněme, spíše o opakovací lekce, protože američtí vojáci takovým školením standardně procházejí. Výukový program se hlavně zaměří na to, aby američtí vojáci zvládali i nejvypjatější situace. Musejí prostě ustát i to, když jim teroristé zavraždí kamaráda, a rozhodně se ani v takové situaci nesmějí dopustit zločinu.

A jaké jsou na to reakce v americké armádě? Obecně je nutno říci, že těch stresových situací v Iráku přibývá. Nejde jen o narůstající atentáty na vojáky, ale také o vraždy novinářů. Minulý týden se třeba stali obětí teroristů novinář a novinářka, respektive kameraman televize CBS. Ale základní zásadou, kterou teď důrazně zopakoval generál Chiarelli, je - nesmíme být jako oni. Přímo řekl, že vojáci musejí mít morální hodnoty, které je odliší od jakýchkoliv zločineckých nepřátel. Republikánský senátor John Murtha, veterán z Vietnamu, však upozorňuje, že takovou situaci, jaká je v Iráku, nemůžou být žádní vojáci dostatečně vycvičeni.

Tragický incident v irácké Hadíse má dopad na vnitřní politiku v Americe. Američané jsou citliví na bezpráví na nevinných lidech, byť to bylo individuální selhání ve válečném stresu. V rádiích i televizích se už Hadísa hodně vzrušeně diskutuje. A jak tady řekl jeden rozhlasový komentátor, každý takový tragický incident nás posouvá ke stažení našich vojáků z Iráku. Dodal ale, že nikdo však neříká, co se tam pak bude dít a co vzejde z tohoto světa.

Íránský jaderný program je v tomhle směru dalším strašákem. V každém případě ale republikánský senátor Murtha a další teď budou naléhat ještě mnohem více, a mají k tomu další argument, aby Američané z Iráku odešli.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme