Američané věděli o íránském útoku předem. OSN sdělili, že zabití Solejmáního byla sebeobrana

Američtí vojáci v Iráku měli dost času na to, aby se připravili na íránský raketový útok, který v noci na středu zasáhl dvě základny. Nejmenovaný americký činitel to ve středu řekl listu USA Today. Televize CNN oznámila, že varování přišlo od Iráčanů, které na chystaný útok upozornil Teherán. Raketový útok byl odvetnou akcí za zabití íránského generála Kásema Solejmáního, to bylo podle Spojených států aktem sebeobrany.

Washington/New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v ulicích Teheránu slaví útok na americkou základnu | Foto: Nazanin Tabatabaee/WANA | Zdroj: Reuters

Írán odpálil na americké základny víc než dvě desítky balistických střel a útok označil za odvetu za smrt íránského generála Kásema Solejmáního, jehož v pátek v Bagdádu zabil americký dron.

Prezident Donald Trump v prohlášení v Bílém domě řekl, že nikdo z Američanů ani Iráčanů nepřišel o život. Podle informací televize Fox News věděli Američané o raketovém útoku „hodiny předem“.

Na americké základny v Iráku dopadly na dvě desítky raket. Odvetný útok, tvrdí íránská média

Číst článek

Podle USA Today včasné varování umožnilo vojákům vyhledat úkryt dřív, než rakety dopadly. Zafungoval kromě toho americký systém včasné výstrahy.

Spojené státy sdělily OSN, že zabití šéfa íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního bylo aktem sebeobrany. Píše se to v dopise, který zaslala stálá zástupkyně USA ve světové organizaci Kelly Craftová Radě bezpečnosti OSN. Washington zároveň upozornil, že podnikne další nezbytné kroky, aby na Blízkém východě zajistil ochranu amerických vojáků a zájmů USA.

Podle diplomatky bylo zabití Solejmáního oprávněné podle článku 51 Charty OSN. „USA jsou odhodlány podniknout další akce v regionu nezbytné pro ochranu amerických vojáků a svých zájmů,“ konstatovala Craftová. Článek 51 ukládá státům OSN neodkladně oznámit Radě bezpečnosti jakýkoli krok, který podniknou v zájmu sebeobrany.

Íránský diplomat Zaríf chtěl promluvit před OSN o smrti Solejmáního. USA mu odmítají vydat vízum

Číst článek

Zmírnění napětí

Spojené státy mají zpravodajské informace, podle nichž Írán vyzval spřátelené ozbrojené milice, aby neútočily na americké cíle. V rozhovoru pro televizi CBS to ve středu řekl viceprezident Mike Pence. Podle amerických médií jde o další důkaz zmírnění napětí.

„Dostáváme povzbuzující zpravodajské informace, podle nichž Írán rozeslal milicím pokyn, aby neútočily na americké cíle nebo civilisty,“ řekl Pence. „Doufáme, že pokyn se bude dál šířit.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme