Američané mají dalšího vedoucího Iráčana

V síti spojenců skončil další představitel svrženého iráckého režimu. Je jím šéf kontrolního úřadu Iráku Muhammad Amin Jasín. Byl nejdůležitějším člověkem pro kontakty se zbrojními inspektory OSN a na seznamu nejhledanějších představitelů režimu, který v podobě hracích karet vydali Američané, byl na 49. místě jako křížová šestka. Jasín patřil ke klíčovým postavám iráckých zbrojních programů a měl by mít podrobné informace o jakýchkoli ilegálních zbraních, pokud je Irák ještě má.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Oznámení amerického centrálního velení v Kataru potvrdila CNN. Pentagon americké stanici potvrdil, že koaliční síly zadržely muže, který za Irák vyjednával s mezinárodními zbrojními inspektory OSN a kterého Američané zařadily na seznam 55 nejhledanějších prominentů režimu Saddáma Husajna. Muhammad Amin Jasím má číslo 49 a to naznačuje, že z pohledu Spojených států patří na samotný konec irácké první ligy. Irácký národní kontrolni úřad měl za úkol dohlížet na mezinárodní zbrojní inspektory a sám Amín byl styčným úředníkem mezi inspektory a iráckými činiteli. Amín je třináctým mužem z amerických karet, který je pod zámkem. CNN připomíná, že se tak stalo den před dalším kolem americko iráckého jednání o budoucnosti okupované země.

Dnes v rukou Američanů skončil i samozvaný bagdádský starosta Muhammad Muhsin Zubajdí. Vojáci ho zatkli s odůvodněním, že si osobuje pravomoc, která mu nepřísluší. Americký vojenský mluvčí David Connolly upřesnil, že spolu se Zubajdím bylo zadrženo dalších sedm osob. Neřekl ale, o koho jde.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme